Dünya skandalı çabuk unuttu

Alman otomotiv markası VW emisyon skandalının izlerini çabuk atlattı. İki yıl sonra satışlarını artırdı. Eylül 2017’de global satış rekoru kırdı.

Emisyon skandalı sonrasında satışları ciddi biçimde gerileyen Alman otomotiv devi Volkswagen, zor günleri atlattı. Global satışları Eylül 2017`de yüzde 8.4 artışla 593 bin 700 adede çıkan Volkswagen, rekor kırdı.

Alman markası benzer bir başarıyı en büyük pazarı Çin`de yakaladı. Çin`deki satışlarını eylülde 7.5 artışla 301 bin 500 adede çıkaran VW, yeni bir rekora imza attı. VW`nin Çin`deki ilk dokuz aylık satışları ise yüzde 3.2 artarak 2 milyon 200 bin adede yükseldi.

ABD`DE PATLAK VERDİ

Dünyanın birçok ülkesinde satışlarını artıran Alman markası, bir süredir özellikle skandalın patladığı Amerika`da toparlanma sinyalleri veriyordu.

Volkswagen`in ABD`deki satışları iki yıl aradan sonra ilk kez arttı. Yılın ilk dokuz aylık döneminde yüzde 9.2 artışla 252 bin 500 adet araç satışı gerçekleştirdi. Aylık satışlar ise eylülde 32 bin adedin üzerine çıktı. Alman markanın Güney Amerika pazarındaki satışları ise yaklaşık dörtte bir artarak 315 bin adede yükseldi.

VW GRUP`DAN REKOR

Aralarında VW, Audi, Skoda, Seat, Porsche, MAN ve Scania gibi markaların bulunduğu Volkswagen Grubu`nun global satışları Eylül 2017`de yüzde 6.6 artışla 1 milyon 10 bin adet olarak gerçekleşti.

Grubun Kuzey Amerika satışları yüzde 1.35 artışla 85 bin 900, Güney Amerika satışları yüzde 68.4 artışla 47 bin 800, Avrupa satışları yüzde 1.5 artışla 404 bin 500 adet, Asya Pasifik satışları yüzde 6.1 artışla 436 bin 700 adede çıktı.

Yılın dokuz aylık dönemindeki global satış ise yüzde 2.6 artarak 7 milyon 806 bin 700 adede yükseldi.

TÜRKİYE`DE LİDERLİĞİ KAYBETTİ

Alman otomotiv devi Volkswagen`in emisyon skandalı sonrasında en az etkilendiği pazarlardan biri Türkiye oldu. Ancak, markanın distribütörü Doğuş Otomotiv`in bazı modellerde çok talep gören dizel versiyonları getirmemesi satışların düşmesine neden oldu. Volkswagen`in ocak-ekim döneminde binek otomobil ve hafif ticari araç satışları 88 bin 251 adede geriledi. Bu nedenle otomotiv pazarının en çok satan markası olan VW bu unvanını Renault`ya kaptırmıştı.


Sabah

27.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p