`EBRD, Türkiye`ye destek vermeyi sürdürecek`

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, kendileri için Türkiye`deki yatırım talebinin önemli olduğunu belirterek, "Talep olduğu sürece Türkiye`de var olmayı, Türkiye`ye destek vermeyi sürdüreceğiz." dedi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye  Direktörü Arvid Tuerkner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2009 yılından beri aktif  bir şekilde yer aldıkları Türkiye`de kısa sürede çok hızlı ilerleme  sağladıklarını kaydederek, ciddi işlere imza attıklarını söyledi.

Türkiye`nin hali hazırda operasyon yaptıkları en büyük ülke konumuna  geldiğini dile getiren Tuerkner, bugüne kadar Türkiye`de farklı alanlarda  yüzlerce projeye 9,5 milyar avro destek sağladıklarını aktardı.

Tuerkner, bu desteğin çok büyük bölümünün, yüzde 97`sinin, özel  sektöre verildiğini ifade ederek, sadece parasal destek sağlamadıklarını,  politika üretme gibi farklı alanlarda da destek verdiklerini anlattı.

Türkiye`deki portföylerinin 7 milyar avro olduğu bilgisini veren  Tuerkner, burada son derece sağlıklı bir yatırım programı gerçekleştirdiklerini  vurguladı.

"TALEP GELDİĞİ SÜRECE YATIRIM YAPACAĞIZ"

Tuerkner, EBRD`nin Türkiye`ye yönelik gelecek dönemde finansmanı  kısacağına ilişkin haberler çıktığını, bu iddiaların doğru olmadığının altını  çizdi.

Kendileri için Türkiye`deki yatırım talebinin çok önemli olduğunu  kaydeden Tuerkner, "Bununla birlikte yatırım ortamı ve kamu politikalarındaki  diyaloğun devam etmesi çok önemli. Yatırım talebi devam ettiği sürece  Türkiye`deki operasyonlarımızı sürdüreceğiz." diye konuştu.

Tuerkner, Türkiye`ye ne kadar yatırım yapacaklarına ilişkin, "Bu yıl  yaklaşık 1,5 milyar avro volümünde bir yatırımımız oldu. Bu bir dayanak noktamız  olabilir. Kesin bir rakam veremesek de bunu baz alabiliriz." ifadelerini  kullandı.

"HÜKÜMETİN POLİTİKALARI ÇOK İŞE YARIYOR"

Tuerkner, Türkiye ekonomisinin şoklara çok dayanaklı olduğunu  gördüklerini belirterek, bu yıl hükümetin Kredi Garanti Fonu gibi politikalarının  çok işe yaradığını söyledi.

Bu yıl ilk ve ikinci çeyrekte yakalanan büyüme rakamlarının  beklentilerinin üzerinde geldiğini ifade eden Tuerkner, uzun vadede de reform  çabalarının devam etmesini istediklerini vurguladı.

Tuerkner, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek`in, EBRD`nin 2018`de  Türkiye`ye 1,5 milyar avroluk yatırım yapacağına ilişkin ifadelerinin  hatırlatılması üzerine, "Talep odaklı yatırımlarımızı planlıyoruz. Bu rakam  yapabileceğimiz bir yatırım tutarı. Talep olduğu sürece Türkiye`de var olmayı,  Türkiye`ye destek vermeyi sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.

30.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p