Ekimde 800 milyon dolar yatırım geldi

Türkiye`ye uluslararası net doğrudan yatırım girişi, bu yılın ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 azalarak 8,3 milyar dolar oldu.

Ekonomi Bakanlığı, ekim ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı.
 
Buna göre, ekimde 800 milyon dolar doğrudan yatırım girişi gerçekleşti.
 
Uluslararası yatırımcıların Türkiye'deki yeni veya mevcut şirketleriyle iştirak ettikleri yerli sermayeli şirketlerdeki ortaklık paylarına ilişkin transferleri içeren sermaye girişi ekimde 180 milyon dolar olarak kayıtlara geçerken, bunun 119 milyon dolarlık bölümü AB ülkeleri kaynaklı oldu.
 
Ocak-ekim döneminde ise net doğrudan uluslararası yatırım girişi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 azalarak 8 milyar 290 milyon dolar olarak gerçekleşti. Uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi de bu dönemde toplam 5 milyar 430 milyon dolar olarak hesaplandı.
 
Söz konusu dönemdeki uluslararası doğrudan yatırım girişinin 1,4 milyar doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen, 983 milyon doları imalat sektöründen ve 928 milyon doları enerji sektöründen kaynaklandı.
 
ULUSLARARASI SERMAYELİ ŞİRKETLERİN SAYISI
 
Bu yıl ekimde 583 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 15 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti.
 
Ocak-ekim döneminde 4 bin 437 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 162 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki oldu. Aynı dönemde 4 bin 599 uluslararası sermayeli şirket, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleriyle, ulaştırma, haberleşme ve depolama sektörlerinde faaliyette bulundu.
 
Kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 107 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ve yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 46'sı toptan ve perakende ticaret sektöründe faaliyette bulunuyor.
 
Söz konusu dönemde kurulan 4 bin 599 uluslararası sermayeli şirketin 2 bin 818'i yakın ve Ortadoğu ülkeleri, 685'i AB ülkeleri, 345'i diğer Asya ülkeleri ortaklı şirketler oldu.
 
Ekim sonu itibarıyla Türkiye'deki uluslararası sermayeli şirket ve şube sayısı, 50 bin 819'a ulaşırken, 6 bin 830 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Buna göre, toplamda 57 bin 649 uluslararası sermayeli şirket Türkiye'de faaliyet gösteriyor.
 
Şirketlerin ülke gruplarına göre dağılımında, 22 bin 397 girişimle AB ülkeleri ilk sırada yer aldı. AB ülkeleri arasında Almanya 7 bin 93 şirketle başı çekerken, bu ülkeyi 3 bin 59 şirketle İngiltere ve 2 bin 782 şirketle Hollanda izledi.
 
Anılan şirketlerin 35 bin 39'u İstanbul, 5 bin 200'ü Antalya, 3 bin 65'i Ankara ve 2 bin 535'i İzmir'de bulunuyor. İstanbul'da faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerin 13 bin 649'u toptan ve perakende ticaret, 6 bin 49'u gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve 4 bin 186'sı imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteriyor.
 
EKİMDE 25 PROJEYE TEŞVİK BELGESİ
 
Ekonomi Bakanlığı tarafından ekimde yatırım teşvik belgesi düzenlenen 25 proje için yaklaşık 274,8 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörüldü.
 
Bu yıl ocak-ekim döneminde ise belgelendirilen yatırım projesi sayısı 260, belge kapsamındaki yatırımların tutarı da 4,2 milyar dolar oldu.
 

21.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p