Ekonomistler dış ticaret rakamlarını değerlendirdi

AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, ithalat alt gruplarından gelen sinyallerin yatırımlar, üretim ve iç talep açısından olumlu bir tablo çizdiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu  (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı  tarafından oluşturulan ekim ayına ilişkin geçici dış ticaret istatistikleri  açıklandı. Buna göre, ihracat ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9 artışla  13 milyar 942 milyon dolara ulaştı. İthalat ise yüzde 25 artarak 21 milyar 267  milyon dolar oldu.

Bu dönemde, dış ticaret açığı yüzde 73,9 artarak 4 milyar 212 milyon  dolardan 7 milyar 324 milyon dolara yükseldi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan AA Finans Analisti ve  ekonomist Haluk Bürümcekçi, ithalat alt gruplarından gelen sinyallerin  yatırımlar, üretim ve iç talep açısından olumlu bir tablo çizdiğini belirtti.

Sermaye malı ithalatının ilk yarıdaki daralmadan sonra önceki üç ayda  olduğu gibi yıllık bazda yüzde 2,8 artarken, tüketim malı ithalatının da yüzde  8,3 artış ile toparlanma gösterdiğini aktaran Bürümcekçi, "Ara malı ithalatı ise  önceki aylarda olduğu gibi enerji ve altın ithalatındaki yükseliş nedeniyle yüzde  35,2 oranında belirgin artış gösterdi. Öte yandan, sanayi üretimi açısından öncü  olduğunu düşündüğümüz enerji ve altın hariç ara malı ithalatı (avro bazında)  önceki aya göre yükselirken, yıllık bazda artışı (yüzde 31,5) da hızlandı. Bu  durum, ekim ayı sanayi üretimi arındırılmamış yıllık değişimi ön tahminimiz  (yüzde 5-6 arası genişleme) üzerinde risklerin yukarı yönde olduğunu düşündürdü."  ifadelerini kullandı.

"EKİM AYINDA CARİ DENGE 4,0 MİLYAR DOLAR AÇIK VEREBİLİR DİYE  DÜŞÜNMEKTEYİZ"

"Dış ticaret verisinden sonra, ekim ayında cari denge 4,0 milyar dolar  açık verebilir diye düşünmekteyiz" diyen Bürümcekçi, son 12 aylık cari açığın da  41,7 milyar dolar seviyesine çıkacağı tahmininde bulundu.

Bürümcekçi, enerji ithalatının olumsuz etkisinin gözlenmeye devam  edileceğini belirtti.

Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı ise dış ticaret  açığında hızlanmanın yavaşlayabileceğini aktardı.

Tokalı, ekim ayında dış ticaret açığının her ne kadar önceki aya göre  yavaşlama göstererek 7,3 milyar dolara gerileme göstermiş olsa da, 12 aylık  verilerdeki kümülatif açıktaki artışın devam ettiğine dikkati çekti.

Petrol fiyatlarındaki artışın son aylardaki hızla devam etmesini  beklemediklerinden dolayı enerji faturasındaki hızlanmanın 2018 yılında daha  ılımlı boyutta kalması yönündeki öngörülerini koruduklarını anlatan Tokalı, "Bu  yıl 36,5 milyar dolara yükselmesini beklediğimiz enerji faturasının (2016 yılında  27,2 milyar dolar), 2018 yılında 37,5 milyar dolar düzeyinde kalmasını  bekliyoruz. Dış ticaret ve cari açık beklentilerimiz ise, 2017 için sırasıyla  72,5 milyar dolar ve 42 milyar dolar, 2018 için ise 76 milyar dolar ve 43 milyar  dolar." ifadelerini kullandı.

Tokalı, Avrupa Birliği`ne (AB) avro bazlı ihracatta ise yılın ikinci  yarısında toparlanma eğilimi sürmesine karşın, geçen yıla göre daha zayıf bir  eğilimin söz konusu olduğunu kaydetti.

Ekim dış ticaret verileri doğrultusunda, yıllık cari açığın ekim  sonunda 42 milyar dolara yaklaşacağı öngörüsünde bulunan Tokalı ancak takip eden  dönemde, hem enerji maliyeti hem de iç talep koşulları nedeniyle,  daha ılımlı  bir seyir izlemesini beklediklerini aktardı.

30.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p