`Enflasyonun düşmesine izin vermek tehlikeli`

ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, faizlerin çok hızlı artırılmasının enflasyonun hedefin altına kalmasına neden olabileceğini söyledi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, faizlerin çok hızlı artırılmasının enflasyonun merkez bankasının yüzde 2 olan hedefinin altında kalma riskini getireceği uyarısında bulundu ve gelecekteki fiyat artışlarına ilişkin beklentilerin aşağı yönde olabileceğine ilişkin bazı işaretler olduğunu belirtti.

Yellen, Salı günü yaptığı açıklamada, "Enflasyonun aşağı gitmesine ve zamanla merkez bankasının enflasyon hedefine ulaşamamasına izin vermek oldukça tehlikeli olabilir dedi ve faizlerin çok uzun süre düşük seviyelerde tutulmasının da olumsuzluklarına dikkat çekti.

New York Ünivesitesi`nde eski İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King`in yönettiği bir oturuma katılan Yellen, "Tehlikeli olmasının bir nedeni, enflasyon beklentilerinin muhtemelen aşağı yönde hareket edebilecek olması ve bu yönde bazı işaretler var. Çok fazla düşeceğini düşünmüyorum ama işaretler var. Aşağı yönde hareket edebilirler" dedi ve bunun hiç de istenmeyen bir olay olduğunu ifade etti.

Fed, Pazartesi günü, 71 yaşındaki Yellen`ın. Başkan Donald Trump`ın Şubat ayında görev süresi dolunca yerine atadığı şimdiki Guvernör Jerome Powell`ın Senato tarafından onaylanması ve yemin etmesinin ardından Fed`den ayrılacağını duyurdu.

22.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p