Ertem’den flaş açıklama: Her an her şey olabilir

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem katıldığı özel bir televizyon yayınında son günlerde dolarda yaşanan oynaklık ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu açıklama ve dün yayınlanan Fed tutanaklarının da etkisi ile dolar bugün, TL karşısında sert düşüyor.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Türkiye`nin kur riskini azaltan bir yol izlediğini ve bunu Merkez Bankası`nın da teşvik ettiğini söyledi.

Özel bir televizyon yayınında soruları yanıtlayan Ertem, Merkez Bankası`nın bir kur hedeflemesi yapmadığını söyleyerek "Dolayısıyla Merkez`in aldığı önlemler bir kur hedefiyle yapılmıyor. Merkez Bankası zaten kur etkisi olsun diye başlamıyor, enflasyon doğrultusunda adım atıyor, bunda da başarılı oluyor. Banka reel sektörü kur etkisinden korumaya çalışıyor" dedi.

Kamu kesiminin rahat hatta Hazine`nin gereğinden fazla rahat olduğuna değinen Cemil Ertem, "Türkiye kur riskini azaltan bir yol izliyor, bunu Merkez`de teşvik ediyor. Ayrıca kuru çok fazla konuştuğumuzu da düşünüyorum." dedi.

HER AN HER ŞEY OLABİLİR

Merkez Bankası`nın enflasyon bağlamında her türlü önlemi alabileceğini söyleyen Ertem, Merkez`in Para Politikası Kurulu`na gerek olmadan her adımı atabileceğini kaydetti. "Kirli haberlerle spekülatif adımlar atanın da Merkez Bankası elini kırar" diyen Ertem, "Her an her şey olabilir" ifadesini de kullandı.

Merkez Bankası`nın elindeki araç setinin kimsede olmadığını belirten Ertem, "Kimse Merkez Bankasının yerine kendini koyarak yorum yapmasın. Merkez Bankası çok esnek para politikası uyguluyor, 14 Aralık`tan önce de MB pozisyon alır, alıyor da zaten. Şimdiye kadar attığı adımlar da kur hedefi için değil, enflasyon ve reel sektörü korumak için attığı adımlar." diye konuştu.

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dün gece açıklanan toplantı tutanakları da dolar üzerinde baskı yarattı. Tutanaklarda aralık ayında faiz artışı olacağına ilişkin fikir birliği ola da Fed üyelerinin enflasyon endişeleri dikkat çekti.

FED TUTANAKLARI DA DOLAR ÜZERİNDE BASKI YARATTI

FOMC üyelerinin politika faizinin üst sınırını yüzde 1,25`te sabit tutma kararı aldığı toplantının tutanaklarında, enflasyon konusundaki değerlendirmeler öne çıktı.

Fed yetkililerinin zayıf enflasyon konusunda farklı görüşlere sahip olduğunu ortaya koyan tutanaklarda, "Çoğu FOMC üyesi, enflasyonun destekleyici para politikasının sürmesiyle orta vadede yüzde 2 civarında dengeleneceğini öngörmeye devam etti. Buna karşın, birçok üye iş gücü piyasasındaki sıkılaşmaya rağmen düşük kalmaya devam eden enflasyon verilerinin sadece geçici faktörlerden değil, daha kalıcı gelişmelerden kaynaklanmasının mümkün olduğunu gözlemledi. Bu üyelerden birkaçı, uzun vadeli enflasyon beklentilerindeki düşüşün, enflasyonun Fed`in yüzde 2 hedefine dönmesini zorlaştırabileceği endişesini dile getirdi." ifadelerine yer verildi.

Dolar, yurtiçinden gelen açıklamalar ve Fed tutanaklarının etkisi ile Türk Lirası karşısında da değer kaybetmeye başladı. Güne 3.93 lira seviyelerinden başlayan dolar şu sıralar 3.9048 liraya kadar gerilemiş durumda.

23.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p