`Esnafımıza ayrıcalıklı işlem yapılacak`

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, PTT ile esnaf ve sanatkarlara ayrıcalık sağlanması için iş birliği yaptıklarını belirterek, "Çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz, yakında lansmanını yapacağız." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Meslek  Eğitimini Geliştirme Kurulu Toplantısı`nın açılında yaptığı konuşmada, milletin  sağduyusu olan esnafın, her zaman  huzurdan yana, istikrardan yana olduğuna  işaret ederek, 15 Temmuz hain darbe girişiminde ve sonrasında esnafın birlik ve  beraberliğin en güzel örneklerini sergilediğini anımsattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu`nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan ve ailesiyle ilgili iddialarına ilişkin değerlendirmede bulunan Tüfenkci,  “Birilerinin değirmenine su taşımak muhalefet olmamalı. Sen bir partinin genel  başkanısın. Bir iddiada bulunuyorsan, ispat etmek zorundasın. Yalanla, dolanla,  iftirayla muhalefet olmaz. Bunların boş konuşmalarının ülke ekonomisine maliyeti  var ve bu maliyeti benim esnaf kardeşim ödüyor.” ifadelerini kullandı.

AK Parti hükümetlerinin esnafın sorunlarıyla yakından ilgilendiğine  dikkati çeken Tüfenkci, şöyle konuştu:

"Artık KOSGEB`de esnaflara yönelik, hizmet erbabına yönelik bölümü  ayıralım, bunu bir bakanlığa verelim istiyoruz. KOSGEB üzerinden esnaflara  verilen kredilerde problemler çıkıyor, alımı için birçok şart getiriliyor çünkü  oradaki bürokrat esnafı tanımıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız konuya  olumlu bakıyor. Siz de destek olursanız esnafımıza daha hızlı ulaşabileceğimiz  bir finansman kaynağı ortaya koyabilir, burada yapacağımız modellemelerle daha  farklı destekler üretebiliriz. Önümüzdeki aylarda bunu da neticelendirmiş oluruz.  En önemli sorunlarımızdan biri de zincir marketlerin hızla çoğalması. Bu noktada  da çalışmalarımızı hızlandırmamız, esnafımızı rahatlatmamız lazım."

"BU YIL 210 BİN 747 YENİ İŞ YERİ AÇILDI"

Bakan Tüfenkci, çalışmaları kısa sürede tamamlayarak 2018`de Esnaf ve  Sanatkarlar Strateji Belgesi ve Eylem Planı`nı (ESSEP) uygulamaya koymayı  planladıklarını belirterek, Esnaf Ahilik Sandığı`nın da esnaftan gelen erteleme  talebiyle 2020`de yürürlüğe gireceğini ifade etti.

Tüfenkci, esnafa kullandırılan kredi faizlerinde önemli iyileştirmeler  yaptıklarını, kredi üst limitlerini işletme kredileri için 200 bin liraya,  yatırım kredileri için 500 bin liraya çıkardıklarını bildirdi.

Bu yıl itibarıyla 210 bin 747 yeni iş yeri açıldığı ve farklı  nedenlerle 87 bin iş yerinin kapatıldığı bilgisini veren Tüfenkci, "Esnaf ve  sanatkarların piyasa şartlarına karşı mutlaka korunması ve güçlendirilmesi  gerekiyor. Esnafımızı büyütüp tüccar haline getirmeyi, tüccarımızı büyütüp  sanayici yapmayı hedefliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Esnaf ve sanatkarların ekonomik koşullara ayak uydurabilmeleri için  uzun vadeli, gerçekçi, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikalarla  desteklenmesi gerektiğini dile getiren Tüfenkci, gelecek yıl hayata geçirecekleri  pazarlama ve markalaşma projesiyle belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren küçük  işletmelerin markalaşma, tasarım, pazarlama ve ihracat yapma gibi konulardaki  mevcut durumunun ortaya konulmasını, rekabet güçlerini ve ihracat kapasitelerini  artırıcı adımların belirlenmesini hedeflediklerini anlattı.

PTT ile de esnaf ve sanatkarlar için iş birliği yaptıklarını açıklayan  Tüfenkci, "Esnafımıza ayrıcalıklı işlem yapılacak, çok farklı avantajlar  sağlanacak. Çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz, yakında lansmanını yapacağız."  diye konuştu.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken de 2 milyon esnaf ve sanatkarın  istihdama katkısının önemine değinerek, "Eğer zanaat ve ticaretimizi gerçekten  yapabileceğimiz bir pozisyon sağlanırsa emin olun ki rakiplerimizden çok daha iyi  bir şekilde insanlara hizmet etme olanağına sahip olacağız." ifadelerini  kullandı.  

30.11.2017

Haberler

Bitcoin`deki sert düşüşün nedeni `sahte` Satoshi mi?

Bitcoin’in fiyatı yaklaşık yüzde 11 düşüşle 5 bin 600 dolar seviyesine kada

Düşüşlerin ardından Ethereum fiyatı ne kadar?

Piyasadaki son düşüşün ardından Ethereum`un fiyatı da önemli ölçüde geriled

Kripto para güvenliği için farklı ödeme yöntemleri birleştirildi

Volentix`in Kripto Para güvenliğini artırmak için piyasaya yeni sürdüğü Ver

Bitcoin`in piyasa değeri eridi

Bitcoin`in piyasa değeri 13 aydır ilk kez 100 milyar doların altında.

Aralık’a kadar 5,800 mü 15,000 dolar mı? Bitcoin tahminleri

Finder`ın araştırmasına katılan kripto para uzmanları, 1 Aralık`a kadar 5,8

Coinbase listelemek için hangi altcoin`leri tercih edecek?

Platformuna yeni altcoin`ler ekleyeceği bilinen Coinbase hangi altcoin`leri