Ethereum, Filipinler’i dönüştürmeye geliyor

Filipinler`in en büyük bankalarından biri olan UnionBank, Ethereum`un kurucu ortağı Joseph Lubin tarafından kurulan ve Ethereum tabanlı platformların entegrasyonunda finans kurumlarına yardımcı olmayı amaçlayan ABD merkezli Blockchain şirketi ConsenSys ile çalışıyor.

2016 yılı verilerine göre 150 milyar doları aşan varlıkları ve yaklaşık 6 milyar dolarlık yıllık geliri ile Filipinler’in en büyük bankalarından biri olan UnionBank, Ethereum’un kurucu ortağı Joseph Lubin tarafından kurulan ve Ethereum tabanlı platformların entegrasyonunda finans kurumlarına yardımcı olmayı amaçlayan ABD merkezli Blockchain şirketi ConsenSys ile çalışıyor.
 
Filipinler, benzersiz bir finansal altyapıya sahip ve bankalar yalnızca üst sınav ve yüksek gelirli bireylerin bankacılık hizmetlerini karşılayabileceğinin farkında. Ülkede bireylerin ve hatta işletmelerin büyük çoğunluğu yerel havale ağlarına ve M Lhuiller gibi kuruluşlara güveniyor. Cebuana Lhuiller, Palawan ve LBO, yurt içinde ve yurt dışında ödeme yapmak ve almak için kullanılan şirketler.
 
Havale bayileri, özellikle bankalar için ofis açmak ve tüm bankacılık işlemlerini yürütmenin kârlı olmadığı kırsal alanlarda ve taşralarda daha yaygın ve kolay erişilebilir. Cebu gibi şehirlerde, her sokağın bir köşesinde, bazen birbirinden 10 metre uzaklıkta havale bayileri görülür.
 
Filipinler’de bir banka hesabına sahip olma ve banka hizmetlerinden yararlanmak güç. Örneğin UnionBank’taki hesabınızda 2000 doların üzerinde bir bakiyeniz yoksa cezalandırılabiliyorsunuz.
 
Dolayısıyla ülkede para gönderme ve alma şartları ağır. Bankacılık sektöründeki bu problem şeffaflık, güvenlik ve verimlilik gibi birçok önemli sorunu da beraberinde getiriyor. Bundan dolayı böyle bir ülkede bu problemleri çözüme kavuşturabilecek herhangi bir teknoloji oldukça önemli.
 
ConsenSys ve UnionBank, Blockchain’in Filipinler’in mevcut finansal altyapısını ve ekosistemini büyük ölçüde geliştirebilecek bir teknoloji olabileceğine inanıyor.
 
Önümüzdeki aylarda iki şirket, bilgi ve işlemleri daha güvenli ve şeffaf bir biçimde ele almak üzere Ethereum blok zincirinde başlatılan kurumsal bir Blockchain çözümü olan Kaleido’yu kullanmak için yakın iş birliğinde bulunacaklar.
 
ConsenSys’in Asya Pasifik sorumlusu Alai Garcia, ortaklıkla ilgili olarak, UnionBank’ın Filipinler’deki ilk banka müşterisi olduğunu, ülkenin Blockchain’in faydalarını en üst düzeyde kullanabilecek olan az sayıdaki bölgeden biri olabileceğini söyledi.

28.05.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle