Ethereum ve Ripple Bitcoin’i yakalayabilir mi?

Bitcoin patron ama Ripple ve Ethereum onu hiç mi yakalayamayacak?

Sokakta yürüyen sıradan bir insanı durdursak ve ona kripto para nedir diye sorsak aklına ilk olarak Bitcoin gelir. Tabi ki bunun iyi sebepleri var. Bitcoin ilk ve en önemli kripto para birimi. Ayrıca tüm ömrünü grafiklerde harcıyor. Şu anda toplam piyasa hakimiyeti ise %38.

Tüm kripto para dünyasının bir nevi patronu olan Bitcoin’in şu andaki toplam piyasa değeri yaklaşık olarak 158 milyar. Bitcoin’in iki büyük rakibinden biri olan Ethereum’un şu anki piyasa değeri yaklaşık olarak 65 milyar, Ripple’ın ise yaklaşık olarak 33 milyar. Yani bu iki kripto para birimi piyasa değeri açısından Bitcoin’e yaklaşamıyor bile. Peki bu hiçbir zaman Bitcoin’i geçemeyecekleri anlamına mı geliyor?

BÜYÜK FİYAT ARTIŞLARI YAŞAMASI GEREKİYOR
 
Ethereum ya da Ripple’ın Bitcoin’i yakalayıp geçmesi için uzun süre, büyük fiyat artışları yaşaması gerekiyor. Digits.io CEO’su Ben Way Forbes’a şunları söylüyor;
 
"Bitcoin’i geride bırakabilmek için sürekli ve yüksek fiyat artışı gerekli. Piyasalar her zaman rasyonel değil. Şu anda Bitcoin piyasadaki altın standardında. Çünkü Bitcoin’i herkes biliyor."

Başka bir deyişle konuyla ilgili bilgisi olmayan birine göre Bitcoin ve kripto, para eş anlamlı kelimeler. Yani Bitcoin baskın bir marka. Ethereum ve Ripple’ın ise böyle bir marka gücüne yakın zamanda sahip olması pek mümkün değil. CrowdFundX CEO’su Darren Marble bu durumu Forbes’a şu şekilde açıklıyor;
 
"Ethereum ya da Ripple’ın Bitcoin’i yenebileceğini düşünmüyorum. Öncelikle Bitcoin çok güçlü bir marka. Ana akım haberlerin çoğu Bitcoin ile ilgili. Bitcoin piyasadaki marka hakkına sahip ve bu durum göz ardı edilemez."

PARTİYİ BİTCOİN BAŞLATTI
 
Rewards.com’un Pazarlama Başkan Yardımcısı Micheal Shephard, partiyi Bitcoin’in başlattığını ve çok uzun süre liderliğini sürdüreceğini, “Piyasaya ilk çıkan Bitcoin, ücretsiz pazarlama ve marka gücünün avantajlarından faydalanıyor. Birinin Bitcoin’i birincilik koltuğundan indirebilmesi için mevcut ödeme seçenekleriyle para birimini şeffaf bir şekilde entegre eden ilk kişi olması gerektiğine inanıyorum.” sözleriyle açıklıyor.
 
Blue Chip Vision’ın Genel Müdürü Robert Masters’a göre ise Ethereum ve Ripple’ın Bitcoin’i yenebilmesinin bir yolu var. O yolu da Forbes’a şöyle açıklıyor;
 
"Eğer gelecekte protokol geliştirmeleri uygulanırsa ve önemli kimseler bu iki kripto parayı desteklemeye devam ederse uzun vadede Bitcoin’i geçme şansları olabilir."
 
Ancak böyle bir senaryonun yakında gerçekleşmesini beklenemez. Yani uzun bir süre boyunca Bitcoin’in liderliği koruyacağı açık.

28.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p