Ethereum’da hard fork olacak mı?

Ethereum geliştiricilerinden Piper Merriam 30 Mart’ta GitHub üzerinde Ethereum Geliştirme Önerileri adlı bir başlık oluşturdu. Merriam bu başlık altında Ethereum ağında gerçekleşebilecek muhtemel bir hard fork düşüncesinden bahsetti. Bahsedilen hard forkunun ETH ASIC madencilerini saf dışı bırakmak için gerçekleşeceğine işaret ediliyor.

Bir diğer Ethereum geliştiricisi Vlad Zamfir Twitter hesabı üzerinden aynı konuya yönelik sorduğu “ETH ASIC madencilerini engelleyen bir hard forku destekler miydiniz?” sorusuna %57 oranında evet cevabı aldı.
 
Çeşitli Ethereum geliştiricilerinin hard fork konusundan bahsetmeleri piyasada yayılan birtakım söylentiler üzerine gerçekleşti diyebiliriz. Söylentilere göre Çin merkezli ASIC üreticisi Bitmain ilk Ethash uyumlu ASIC madencisini piyasaya dağıtma noktasına geldi. Ethash, Ethereum ve çeşitli altcoin’ler tarafından kullanılan ve iş kanıtı protokolüne dayandırılmış bir hash algoritması olarak tanımlanabilir.
 
Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin tarafından yazılan white paper’a göre mevcut protokolde madenciliğin merkezîleşmesi ihtimaline karşı koyan çift yönlü bir sistem bulunuyor.
 
Bunlardan birincisi madencilerin bir önceki blokta bulunan işlemler arasından “rastgele seçilmiş” verilere başvurmalarını gerektiren bir algoritmadan oluşuyor. Buna göre “Ethereum kontratları herhangi bir hesap türüyle ilgili olabileceğinden” bir Ethereum ASIC aslında genel hesaplamalara odaklanmış bir ASIC haline geliyor.
 
Madenciliğin tekelleşmesine karşı alınan önlemin ikinci yönü ise “kuyuyu kapatmak” şeklinde nitelendirilebilir. Vitalik’e göre bu yöntem “teknik bir çözüm olmanın ötesine geçmiş bir tür insanî çözüm.” Buna göre belirli bir hesaplama türünün yaygın hale gelmesi durumunda geleneksel madenciler “belirli ASIC’leri engellemek için özel olarak tasarlanmış çok sayıda kontratı blockchain’e” yerleştirebilecekler.
 
Çin merkezli kuruluş Bitmain’in geçtiğimiz yıl elde ettiği kâr oranı ABD merkezli dev GPU üreticisi Nvidia’yı dahi geride bıraktı. Piyasa analistlerinin yorumlamalarına göre Bitmain’in 2017 yılında elde ettiği kârın 3 ila 4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Bu rakam BTC madencilerinin ve ASIC’lerin toplam kâr oranlarının yüzde 70 ila 80’ine karşılık geliyor.
 
Ethereum’un resmi olmayan anketi “merkezi hale getirilmiş hash gücü düşüncesine” geçtiğimiz ay karşı çıkan Monero’nun durumuyla paralel doğrultuda seyretti. Monero’nun lider geliştiricisi olarak bilinen Riccardo Spagni ASIC tekelleşmesine engel olmak amacıyla coin protokolünün her altı ayda bir değiştirileceğini ifade etmişti. Öte yandan Ethash uyumlu ASIC madencilerinin piyasaya dağıtılabileceği söylentileri Ethereum piyasalarında bariz bir şekilde etki etti.

03.04.2018

Haberler

Coinbase, menkul kıymet tokenları için onay aldı! Bu onay ne anlama geliyor?

Dünyanın en büyük kripto para ticaret platformlarından biri olan Coinbase,

Binance, coin yakımı hazırlıklarına başladı

Binance`in CEO`su Changpeng Zhao, dördüncü coin yakımının ertesi gün ya da

İki önemli isimden EOS’un şirketine yatırım kararı

Blockchain platformu Block.one yeni bir fon toplama turunu duyurmak üzere.

Bitcoin borsası kendi tokenlarından 24 milyon dolarlık alım yapacak

Son dönemde yükselen işlem hacimleriyle dikkat çeken kripto para borsası FC

Eski Goldman Sachs yetkilisinin Bitcoin tahmini iştah kabarttı

Goldman Sachs`ın eski yöneticilerinden biri olan Christopher Matta, Bitcoin

EOS, Ethereum’a saldırmakla suçlanıyor

EOS`un saniyede gerçekleştirdiği işlem sayısının 1,275 ile tarihi zirvesini