Euro Bölgesi`nde ekonomik güven devam ediyor

Berenberg Avrupa Ekonomisti Carsten Hesse, Euro Bölgesi`nde, ekonomik güvendeki kazanımların tüketim ve inşaat şirketlerindeki yüksek güvenle kazançlarını sürdürdüğünü bildirdi.

Piyasalara ilişkin araştırmalar yapan Frankfurt merkezli Sentix’ten yapılan açıklamaya göre, kasımda 34 puan olan Euro Bölgesi Yatırımcı Güven Endeksi, aralık ayında 31,1 puana indi.

Yatırımcıların gelecek 6 aya ilişkin beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi de 22,8 puandan 16,8 puana geriledi. Mevcut ekonomik durumu ölçen Euro Bölgesi Cari Durumu Endeksi ise aralık ayında 45,8 puandan 46,5 puana çıktı.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Berenberg Avrupa Ekonomisti Carsten Hesse, ekonomik güvendeki kazanımların tüketim ve inşaat şirketlerindeki yüksek güvenle kazançlarını sürdürdüğünü kaydetti.

Hesse, Euro Bölgesi'nde Sentix Yatırımcı Güven Endeksi'nin kasım ayında 34 puana çıkarak yaklaşık son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını hatırlatarak, aralık ayındaki "küçük düşüşün hiçbir şey göstermediğini" söyledi.

Hesse, Avrupa Komisyonu'nun açıkladığı Euro Bölgesi kasım ayı ekonomik güven endeksinin de 114,6 seviyesine çıkarak 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını kaydetti.

"İYİLEŞME ÖZELLİKLE FRANSA, HOLLANDA VE İSPANYA'DA GENİŞ TABANLI"

Carsten Hesse, iyileşmenin özellikle Fransa, Hollanda ve İspanya'da geniş tabanlı olduğunu ifade ederek, Katalonya ve Almanya'daki politik çalkantılar, İtalya'da gerçekleşecek olan seçimler ve eurodaki artışın güven üzerinde önemli bir etkisinin gözükmediğini söyledi.

İyileşen küresel ortamın da Euro Bölgesi ekonomisi için önemli olmaya devam ettiğini vurgulayan Hesse, üretim sektöründeki ihracat siparişlerinin yükseldiğini kaydetti. Hesse, Euro Bölgesi'nde işsizlik oranının da daha fazla düşeceği öngörüsünde bulundu.

Hesse, şirketlerin istihdam planlarının yukarı yönlü revizyonlar gördüğünü, bu revizyonların sanayi ve perakende sektöründe 30 yılı aşan en yüksek seviyeye ulaştığını ifade etti.

Satın alma yöneticileri ve üst yöneticilerin (CEO) açıkladığı güven endekslerinin tercih edildiğini vurgulayan Hesse, bu göstergelerin analistlerin belirttiklerinden daha gerçekçi olduğunu savundu.

05.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p