FOMC tutanaklarından neler bekleniyor?

Ekim ayında yapılan toplantıda ABD Merkez Bankası yetkilileri, bütçe kısıtlamasına başlarken yıl içi kalan bir faiz artışının da hala canlı olduğunu belirtti. Ekim toplantısından gelen ilk haberler Aralık’ta faiz artışının olacağı yönündeydi.

Enflasyonun Ekim’de beklenti dahilinde gelmesinin ardından ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden de açıklamalar geldi. Şahin taraf Aralık’ta bir faiz artışının daha yapılmasını istiyor ve bu artış için de azalan işsizlik oranı, tam istihdam ve enflasyonun hedefe doğru ilerleyeceği beklentisini gösterirken güvercin taraf ise, Aralık’ta faiz artışına soğuk bakıyor. Enflasyonda istenen seviyenin yakalamamış olması ve orta-uzun vadede risklerin devam ettiği gerekçesiyle faiz artışına temkinli yaklaşılıyor.

Şubat’ta görev süresi sona erecek olan Fed Başkanı Yellen ise, Eylül toplantısı ve sonraki konuşmalarında istihdam ve ekonomideki iyiye gidişi ön plana çıkardı, ayrıca enflasyon konusunda da iyimser olduğunu ifade etti.

Ekim toplantı tutanakları yarın açıklanacak ve tutanaklarda hangi tarafın ağır bastığı, oyların hangi oranlarda olduğu ve Aralık mesajları takip edilecek.

FOMC tutanaklarının piyasalarda volatilite yaratması beklenmiyor ve hatta Aralık fiyatlamaları büyük oranda yapıldığı için Aralık’taki faiz artışının da yüksek volatilite yaratması beklenmiyor. Ancak, piyasalar Aralık’ta faiz artışına bu kadar hazırken aksi yönde bir açıklama, haber ya da tutanaklarda bu yönde bir mesaj dolarda zayıflamaya neden olabilir.

Faiz artışı fiyatlamaları büyük oranda yapıldığı için dolarda bu süreçte yükseliş sağlayacak gelişmelerin başında vergi reformundaki belirsizliğin olumlu sonuçlanması ve verilerin beklentileri aşması geliyor.

21.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p