Google kripto madencilik eklentilerini yasakladı

Google kripto para madenciliğine yönelik faaliyet gösteren tarayıcı eklentilerini Chrome’un mağazasından kaldırma kararı aldı. Facebook, Twitter ve Google gibi büyük şirketler geçtiğimiz günlerde kripto para reklamlarını yasaklayacaklarını duyurmuşlardı.

Birleşik Devletler merkezli teknoloji devi Google tarafından alınan bu karar geçtiğimiz pazartesi gün kullanıcılara duyurulmuştu. Duyuruya göre şirket hâlihazırda faaliyetlerine devam ederek madencilik yapılmasına olanak sağlayan tarayıcı eklentilerini önümüzdeki temmuz ayında devre dışı bırakmaya başlayacağını bildirmişti. Ancak blockchain temelli diğer eklentilerin çalışmasına izin verilecek.
 
Milyarlarca kullanıcısı bulunan Google kripto para madenciliği için tasarlanan tarayıcı eklentilerinin faaliyetlerine daha önceden belirli koşullara uymaları şartıyla izin vermişti. Bu koşullara göre madencilik eklentilerinin yalnızca madenciliğe odaklanmaları ve kullanıcıları daha önceden amaçları hakkında bilgilendirmeleri gerekiyor. Ancak bu koşulları yerine getirmeyen uygunsuz eklentilerin ortaya çıktığına hep birlikte şahit olduk.
 
Google tarafından Chrome’un kaynak kodunu sağlamak amacıyla başlatılan açık kaynaklı girişim The Chromium Projects forumlarında paylaşılan gönderiler, şirketteki geliştiricilerin geçtiğimiz sonbahardan itibaren madencilik eklentileri hakkında büyük bir kaygıya sahip olduklarına işaret ediyor.
 
Çeşitli haber kaynaklarına göre Google’ın sözü geçen yasağı uygulamasının nedeni Chrome Web Mağazası’na kayıtlı çoğu madencilik eklentisinin “tek amaçlı kullanım şartına” uymaması şeklinde ifade edildi.
 
Google’ın eklenti platformunun ürün müdürü James Wagner bu konuya ilişkin çeşitli açıklamalarda bulundu. Wagner açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:
 
“Sağlıklı bir eklenti ekosistemi oluşturmanın en önemli özelliği platformun açık ve esnek olmasıdır. Bu sayede geliştiricilerimizin Chrome kullanıcıları için yaratıcı ve yenilikçi ürünler ortaya koymalarına olanak verilir. Ancak kripto madencilik işlemlerine imkan tanıyan çoğu eklentilerin tek amaçlı kullanım koşuluna uymadığını ve kötü amaçlar doğrultusunda kullanıldığını görüyoruz. Kripto madencilik eklentilerin çoğunluğunun sunduğumuz şartları yerine getirdiğini görene dek bu yasağı uygulamaya karar verdik.”
 
Gizli bir şekilde gerçekleştirilen kripto para madenciliği işlemleri son aylarda gittikçe yaygın hale geldi. Öyle ki bazı devletler ve büyük şirketler bu doğrultuda yapılan saldırılara maruz kaldılar.
 
Bu saldırılara örnek olarak kötü amaçlı yazılımlar tarafından ele geçirilen elektronik cihaz üreticisi Tesla’yı ya da Birleşik Krallık’taki bazı devlet sitelerini gösterebiliriz.
 
Öte yandan siber güvenlik firması TrendMicro geçtiğimiz ocak ayında Google’ın da bu saldırılara maruz kalan bir kurban olduğuna dikkatleri çekti. Firmaya göre şirketin kullandığı DobleClick reklamlar kripto para madenciliği casus yazılımlarını kullanıcılara dağıtmak için kullanıldı.

03.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p