Gözler TCMB`ye çevrildi

Dün piyasa beklentisine paralel adım atan ABD Merkez Bankası`nın ardından bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası`nın vereceği faiz kararı bekleniyor.

Piyasalar merkez bankalarının faiz kararlarıyla yön arayışında.
 
Bugün, başta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olmak üzere Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) toplantıları yatırımcıların odağında olacak.
 
TCMB, faiz kararını saat 14:00'te açıklayacak. Bankanın Geç Likitide Piyasası (GLP) borç verme faizini arttıracağı yönünde görüşler ağır basıyor. Piyasada, TCMB'nin GLP borç verme faiz oranını 100 baz puan artırarak yüzde 13,25'e çıkaracağı beklentisi hakim. Buna bağlı olarak ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin de aynı seviyeye yükselmesi bekleniyor. 
 
Merkez Bankası bir önceki toplantısında, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,00, gecelik marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, gecelik borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 olarak sabit tutmuştu.
 
Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0, borç verme faiz oranı yüzde 12,25 olarak kalmıştı.

Diğer yandan. BoE TSİ 15:00'da, ECB ise 15:45'de faiz kararlarını duyuracak. Her iki bankanın da faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmiyor.
 
ABD Merkez Bankası (Fed), dün açıkladığı kararları ile beklentileri karşılamış ve 25 baz puan faiz artışına gitmişti. Banka ayrıca gelecek yıl için 3 faiz artışı sinyali de vermişti.
 

14.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p