Hazine kadın girişimciler için kolları sıvadı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacıyla Hazine destekli kredi kefalet uygulaması kapsamında çalışma başlattıklarını belirterek, "Pozitif ayrımcılık yaparak Kredi Garanti Fonu`ndan (KGF) kadın girişimcilere pay ayıracağız." dedi.

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOBİ`lerin ve ihracatçıların  finansmana erişimini kolaylaştırmak amacıyla KGF`nin yeniden yapılandırılarak  etkin hale getirildiğini hatırlattı.

Hazine destekli kefalet sistemine reel sektörün büyük ilgi  gösterdiğini ve bugüne kadar sağlanan kredi kefalet toplamının 197 milyar liraya  ulaştığını vurgulayan Şimşek, toplam kredi portföyünün de 220 milyar lira  olduğunu söyledi.

Şimşek, KGF kefaletleri kapsamında 356 bin kredilendirme işlemi  gerçekleştirildiğini, yararlanıcı firma sayısının da 202 bine çıktığını ifade  ederek, ”Hazine destekli kefalet uygulamasında KOBİ’lerin aldığı pay yüzde 74’ü  bulurken, kredilerin yüzde 86`sı Türk lirası cinsinden tahsis edildi." diye  konuştu.

Sistemden en çok yüzde 38 ile ticaret, yüzde 30 ile de imalat  sektörünün pay aldığını anlatan Şimşek, sadece KOBİ`lere değil, aynı zamanda  ihracatçı ve döviz kazandırıcı faaliyeti olan işletmelerle finans şirketlerine de  finansmana erişimde büyük kolaylık sağladıklarını bildirdi.

Şimşek, gelecek dönemde ihracatın yanı sıra kadın girişimcilere  yönelik politikalara ağırlık vereceklerinin altını çizerek, bu işlemler için de  kolaylık sağlayacak adımlar atacaklarını dile getirdi.

Hükümet olarak kadınların iş hayatında daha aktif rol almasına ve iş  gücüne katılım oranlarının artırılmasına öncelik verdiklerini belirten Şimşek,  kadın istihdamının artırılması ve kadın çalışanların korunmasına ilişkin  çalışmalarda son yıllarda olumlu gelişmeler yaşandığını kaydetti.

Şimşek, ağustos ayında kadınların iş gücüne katılım oranının geçen  yılın aynı ayına göre 1,2 puanlık artışla yüzde 34,3`e çıktığını hatırlatarak,  şöyle devam etti: "Kadın girişimciliğinin desteklenmesi amacıyla uluslararası  platformlarda muhtelif çalışmalar yürütülmektedir. Kadınların ekonomik ve sosyal  statüsünün yükseltilmesi için birçok kurum ve kuruluş tarafından oluşturulan  politika metinlerinde de bu konuya özellikle yer verildiği görülmektedir.  Özellikle, G20’nin bu yıl yaptığı çalışmalar konuya verilen öneme işaret  etmektedir. G20 kapsamında, kadın girişimciliğinin finansmanı amacıyla özel bir  fon oluşturulması çalışmalarının yanı sıra G20 taahhütlerinin uygulanması  konusunda liderlere tavsiyeler sunacak bir platform oluşturulmuştur."

KADIN GİRİŞİMCİLERE KGF YOLUYLA DESTEK

Türkiye`de kadın girişimciliğinin desteklenmesine yönelik Hazine  destekli kefalet uygulaması kapsamında yürüttükleri çalışmaları anlatan Şimşek,  KOBİ’ler ve diğer işletmelerin finansmana erişimini kolaylaştıran ve ekonomik  büyüme üzerinde olumlu etkisi görülen uygulamayla kadınlara yönelik belirli  oranda kefalet limiti tahsis ettiklerini söyledi.

Şimşek, bu çerçevede pozitif ayrımla KGF`den kadın girişimcilere pay  ayıracaklarını vurgulayarak, "Önümüzdeki dönemde, uygulama kapsamında  kullandırılması öngörülen 50 milyar liralık kefaletin bir bölümünü kadın  girişimcilere ayırmayı planlıyoruz. Bu konuda kadın sivil toplum kuruluşlarıyla  görüşme planlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Şimşek, kadınların girişimciliğinin artmasının, istihdam artışı  açısından önemli olduğunun da altını çizdi.

26.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p