Hükümetler Kripto paralar için düzenleme yapacak mı ?

Hükümetler kripto paralar için düzenleme yapma konusunda epey ağır davranıyorlar. Yeni teknolojilerin hayatımıza girmesi, yeni resmi düzenlemelerin de uygulanmasını zorunlu kılıyor. Her yeni alanda da bu konuyu suistimal edecek kötü niyetli insanlar mutlaka karşımıza çıkıyor.

2018 yılı her ne kadar kripto para dünyası için çok iç açıcı olmasa da, bu alana ilgi gittikçe artmaya devam ediyor. Özellikle kurumlardan gelen ilgi bu yıl daha çok dikkat çekti. Blockchain teknolojisinin benimsenmesi ve kullanılması adına esasen 2018 en önemli bir yıl oldu diyebiliriz. Ülkeler ve kurumlar bazında bu yeni teknoloji benimsenmeye başlandı ama bu alanda yasal düzenlemeler epey gecikti.
 
Dünyanın en büyük ekonomisini temsil eden Amerika hala bu konuda somut adımlar atmış değil. Aslında Amerika’nın bu alanda önderlik etmesi ve kripto paraların kullanımına imkan verecek şekilde düzenlemeler yapması gerekiyor . Ne var ki Amerika Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC, ETF lerin onaylanması konusunda sürekli bir oyalanma içinde. Kararları devamlı ertelemesi kripto paraların benimsenmesini geciktiriyor.
 
Bir yandan da, kripto paraların tarifi konusunda ilerleme kaydedilmiş diyebiliriz. Amerika Mali Hizmetler Bürosu kripto paraları “mülk” olarak tanımlıyor.  SEC ise “menkul kıymetler” olarak tanımlıyor. Ama bu kurumlarla çalışmak için uğraş veren kripto para borsaları, ne yazık ki hiç memnun değiller. Onlara göre bu kurumlar verimsiz ve can sıkıcı.

Yönetimler Nasıl Yaklaşıyor?


Hükümetler kripto paralar konusunda arayış içindeler. Rusya defalarca politika geliştirdiğini söylese de henüz somut bir adım atmış değil. İlginçtir bu yılın başında Rusya meclisinde kripto paralar ile ilgili görüşmeler yapıldı. Ne yazık ki, daha sonra hepsi iptal edildi. Bu konuyla ilgili yapılan resmi bir açıklamada kripto paralara karşı olmadıklarını ancak hükümet fonksiyonlarıyla ters düşebileceğini ifade ettiler.
 
Avrupa Birliği de aynı şekilde. Kripto paralar ile ilgili defalarca düzenleme yapılması konusunda göreve çağrıldılar. Sonunda Avrupa Birliğinin Hayat politikalarının Ekonomik, Bilimsel ve Nitelikliliği  bölümünde bu konuyla ilgili bir rapor yayınlandı. Raporda kripto paraların ihmal edilmemesi ve diğer mali araçlar gibi kabul edilmesi tavsiye ediliyordu. Ayrıca raporda kriptoların artık global mali dünyanın sabit bir elemanı olduğundan da bahsediliyordu. Ne var ki , Viyana’da toplantı yapan maliye bakanları bu konuda adım atmamayı tercih etti.
 
Türkiye’de ise bu konunun kontrolü zor bir konu olduğu belirtilerek bu konuda somut adımlar atılmıyor. Bu paralara vergi koymanın zor olduğu, hesapların kime ait olduğunun belli olmadığı gibi nedenlerle Türk hükümeti de bu konuya sıcak bakmıyor.

Hükümetlerin İkilemi


Devletlerin ve hükümetlerin bu konudaki yaklaşımlarının temelinde blockchain teknolojisini şu anki global ekonomik sisteme bir tehdit olarak görmeleri var. Doğrusu kripto paralar merkezi bankaların ya da hükümetlerin kontrol edemediği bir yapı. Etkili bir düzenleme yaparlarsa eğer devlet basımı fiyat paraların düşüşünü yasallaştırmış olacaklar.
 
Aslında onları da anlamak lazım. Bu konuda haklılar çünkü eğer kripto paraları görmezden gelseler, çağın en önemli buluşundan çok uzakta kalacaklar, diğer taraftan kabul etseler  tanımı ve kullanımı konusunda sıkıntı yaşayacaklar çünkü merkeziyetçi sistemlerin kripto paraları kontrol edebilecekleri bir senaryo yok henüz. O nedenle şimdilik tepkisizler.
 
İlk piyasaya çıktıklarından bu yana geçen 10 yılda kripto paralar kendilerini ispat ettiler. Herhangi bir düzenleme olmadan bu zamana kadar gelmeleri başarı konusunda somut bir delil. Liderler bu konuda iyi bilgilendirilirse, belki bu teknoloji gelişmeye devam ederken onlarda uzakta kalmamış olur.

 

24.09.2018

Haberler

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

Bitcoin 11 bin doların üzerinde

Kripto para birimleri piyasalarında salı günü görülen kısa süreli artış eği

Piyasa hacmi o seviyenin altına indi!

Kripto para birimleri piyasalarında perşembe günü görülen hafif toparlanman

Mnuchin: Bitcoin ile 10 yıl sonra ilgilenmeyeceğim

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 10 yıl sonra kripto para birimleri piyasa

O ülkede dijital para yatırımlarında vergiler kaldırıldı

Gürcistan dijital para alım-satımı yapan birey ve şirketlerden artık katma

Facebook`un başı sahte Libra satıcıları ile dertte

Sosyal medya platformu Facebook, bir süredir kendi geliştirdiği dijital par