IMF açıkladı! En düşük seviyede...

Sanal paraların ortaya çıkması ile rezerv para olma konumu daha da sorgulanan ABD doları ile ilgili şok açıklama IMF`den geldi. ABD dolarının global döviz rezervleri içinde payı 2014`ten bu yana görülen en düşük seviyeye indi.

Son yıllarda sanal paraların da ortaya çıkması ve Çin'in ekonomik bir güç olarak parlamaya başlaması sonucu rezerv para olma konumu daha da sorgulanan ABD doları ile ilgili IMF'den çarpıcı veriler geldi.

IMF verileri, ABD dolarının global döviz rezervleri içinde payının 2017 3. çeyrekte 2014 yılından bu yana görülen en düşük seviyeye indiğini gösterdi. Euro ve Çin Yuanı'nın payları ise yükseldi.

ABD dolarının uluslararası rezervler içinde payı son 3 çeyrektir gerilese de hala tüm para birimleri arasında en büyük paya sahip olmaya devam ediyor.

3. çeyrekte global rezervler içinde ABD dolarının payı 6,13 trilyon dolar, yüzde 63,5 oldu. İkinci çeyrekte ABD doları cinsinden rezervler 5,91 trilyon dolar, yüzde 63,8 olmuştu. 2014 2. çeyrekte ise ABD dolarının payı yüzde 63,05'i görmüştü.

Üçüncü çeyrekte euronun payı yüzde 10,9'dan yüzde 20,0'a yükseldi.

Euronun payı 2009'da yüzde 28'i görmüştü.

Çin Yuanının payının yüzde 1.08'den yüzde 1,12'ye çıktığı 3. çeyrekte Japon Yeni'nin payı yüzde 4,6'dan 4,5'e geriledi.

2017 3. çeyrekte global rezervler 2015 2. çeyrekten bu yana görülen en yüksek seviye olan 11 trilyon 297 milyar dolara yükseldi.
 

'DOLAR REZERV PARA OLMA TEKELİNİ KAYBEDEBİLİR'
 
Öte yandan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de yaptığı açıklamada dijital paraların devreye girmesi ve İngiltere'nin sterlinde yaptığı sterilizasyon gibi yöntemlerle ABD dolarının etkinliğinin kırılacağı öngörüsünde bulunarak "ABD doları gelecekte rezerv para olma tekelini kaybedebilir." dedi.
 
Özdebir, ABD'nin dünyada rezerv para olan doları kullanarak sonsuz bir  kaynak yaratma imkanı bulunduğuna dikkati çekerek "ABD'nin de yumuşak karnı var.  ABD şu anda dünyanın en borçlu ekonomisi. Önümüzdeki dönemde dijital paraların  devreye girmesi ve İngiltere'nin sterlinde yaptığı sterilizasyon gibi birtakım  operasyonlarla ABD'nin etkinliğinin kırılacağını tahmin ediyorum. ABD doları  gelecekte rezerv para olma tekelini kaybedebilir." değerlendirmesinde bulundu.

02.01.2018

Haberler

Bitcoin 10 bin 500 dolara yaklaştı

Kripto para birimleri piyasalarında çeşitli üst düzey açıklamaların ardında

ABD Hazine Bakanı Bitcoin konusunda uyardı: Tehdit oluşturabilir!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin`in gelecekte finansal sisteme teh

İran altına dayalı kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

İran Merkez Bankası altına dayalı bir kripto para birimini piyasaya sürmeye

`Libra mücadele etmesi zorlu riskler oluşturuyor`

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Facebook`un kripto para birimi Li

`Çin dijital para birimi çalışmalarını hızlandırmalı`

Çin Merkez Bankası Araştırma Departmanı Direktörü Wang Xin, Facebook`un kri

`Dijital Merkez Bankası Parası` uygulamaya konulacak

Türkiye`de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrü