IOTA, sır gibi sakladığı Qubic’in detaylarını açıkladı

IOTA ekibi, uzun bir süre projenin adını dahi gizli tutmuştu. Tartışmalarda projeden yalnızca `Q` olarak bahsediliyordu. Bir süre sonra projenin adı ortaya çıkarıldı. Sonunda Qubic`in ne olduğuyla ilgili detaylar da açıklandı.

IOTA, kuşkusuz kripto para dünyasında şu an hakkından en çok söz ettiren kripto para konumunda. Dünyanın en önemli şirketleriyle birbiri ardına ortaklıklar geliştiren platform, geçtiğimiz günlerde Android ve iOS cihazları için Trinity adında bir cüzdan piyasaya sürmüştü. İlk kullanıcı tepkilerine bakıldığında cüzdanın başarılı bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Artık ekip Qubic ile çıtayı yükseltmeye hazırlanıyor. Bugün hakkında çok az şey bilinen Qubic’in ‘dünyayı değiştirecek bir teknoloji’ olduğu öne sürülüyor.
 
IOTA ekibi, uzun bir süre projenin adını dahi gizli tutmuştu. Tartışmalarda projeden yalnızca ‘Q’ olarak bahsediliyordu. Bir süre sonra projenin adı ortaya çıkarıldı. Sonunda Qubic‘in ne olduğuyla ilgili detaylar da açıklandı.
 
IOTA’YA AKILLI SÖZLEŞME İŞLEVSELLİĞİ GELİYOR
 
Qubic.iota.org‘da yer alan bilgilere göre Qubic, işletmelerin etkileşim şeklini değiştirecek ve gelecek vaat eden akıllı sözleşmeler kullanacak gibi görünüyor. Diğer ‘olgun’ ekosistemlerin çoğuna benzer şekilde IOTA, akıllı sözleşme işlevselliği sağlayacak. Herkesin uygulama geliştirmesi için merkezi olmayan bir platform oluşturulacak.
 
GOLEM’IN TAHTINI ELİNDEN ALABİLİR
 
IOTA’nın Qubic ile Golem’in (GNT) tahtını da elinden alması bekleniyor. Bilindiği gibi Golem, Blockchain üzerine inşa edilmiş bir süper bilgisayar kurmayı planlıyor. Bununla birlikte IOTA’nın Qubic’inin her türlü hesaplama problemini çözmek için dünya çapında atıl durumdaki hesaplama kapasitesini kullanacağı, bu sayede büyük ölçekli bir işlem gücü elde edeceği belirtiliyor. Golem’in amaçladığı da tam olarak buydu.
 
Qubic, dış dünyadaki verileri IOTA’nın Tangle ağına alabilecek bir sisteme de sahip olacak. Örneğin sıcaklık verilerinin sensörler tarafından okunması ve bu verilerin daha sonra Tangle ağına aktarılması düşünülebilir. Başka örnekler vermek gerekirse seçim sonuçları, hisse senedi fiyatları ve kişisel özellikler gibi veriler de dışarıdan erişilebilir, okunabilir ve aktarılabilir olacak.
 
Ayrıca USD-EUR dönüşümlerini akıllı sözleşmeye bağlayan bir oracle sistemi sunulacak. Döviz kurları, Bloomberg.com üzerinden alınacak ve bu da IOTA’ya bağlı yeni al-sat araçlarının kullanılmasına olanak tanıyacak.
 
Ek olarak Qubic, mevcut IOTA ticaret platformlarının merkezsiz marjin ticaretine girmesi için bir yol sunacak. IOTA ile USD veya EUR arasında takas yapmak isteyen herkes için çok ilginç bir gelecek ileride olabilir.
 
Qubic’in resmi olarak ne zaman başlatılacağı konusunda IOTA Vakfı bir tarih vermedi. Beklentiler daha somuttu ancak bunun gerçekleşmemesi piyasada hayal kırıklığı yarattı ve IOTA’nın fiyatı geriledi.

04.06.2018

Haberler

Türkiye’nin ilk dijital parasında milyarlık vurgun

Türkiye’nin ilk dijital parası ‘Turcoin’ ve Hipper A.Ş.’de milyarlık vurgun

Brian Kelly: Bitcoin’de 6500-6800 seviyeleri kritik

Bitcoin`in 7000`in altına gerilemesinin ardından Kelly, nereye gidebileceği

Binance kullanıcısının 50 bin dolarlık hesabı hacklendi

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance`deki bir kullanıcının 50

Apple’dan kripto para uygulamaları için sıkı tedbirler

Amerikan teknoloji devi Apple, App Store`daki kripto para uygulamaları konu

Bitcoin’de düşüş eğilimi ne zaman son bulacak? Uzmanlar yorumladı...

Bitcoin, iki gün önce 7600`den sert bir kırılma yaşayarak 6650 dolara kadar

Ethereum’un arzı 100 milyonu geçti, bu ne anlama geliyor?

Ethereum, geçtiğimiz günlerde yeni bir dönüm noktasına ulaştı ve dün itibar