IOTA, sır gibi sakladığı Qubic’in detaylarını açıkladı

IOTA ekibi, uzun bir süre projenin adını dahi gizli tutmuştu. Tartışmalarda projeden yalnızca `Q` olarak bahsediliyordu. Bir süre sonra projenin adı ortaya çıkarıldı. Sonunda Qubic`in ne olduğuyla ilgili detaylar da açıklandı.

IOTA, kuşkusuz kripto para dünyasında şu an hakkından en çok söz ettiren kripto para konumunda. Dünyanın en önemli şirketleriyle birbiri ardına ortaklıklar geliştiren platform, geçtiğimiz günlerde Android ve iOS cihazları için Trinity adında bir cüzdan piyasaya sürmüştü. İlk kullanıcı tepkilerine bakıldığında cüzdanın başarılı bir çalışma olduğu anlaşılıyor. Artık ekip Qubic ile çıtayı yükseltmeye hazırlanıyor. Bugün hakkında çok az şey bilinen Qubic’in ‘dünyayı değiştirecek bir teknoloji’ olduğu öne sürülüyor.
 
IOTA ekibi, uzun bir süre projenin adını dahi gizli tutmuştu. Tartışmalarda projeden yalnızca ‘Q’ olarak bahsediliyordu. Bir süre sonra projenin adı ortaya çıkarıldı. Sonunda Qubic‘in ne olduğuyla ilgili detaylar da açıklandı.
 
IOTA’YA AKILLI SÖZLEŞME İŞLEVSELLİĞİ GELİYOR
 
Qubic.iota.org‘da yer alan bilgilere göre Qubic, işletmelerin etkileşim şeklini değiştirecek ve gelecek vaat eden akıllı sözleşmeler kullanacak gibi görünüyor. Diğer ‘olgun’ ekosistemlerin çoğuna benzer şekilde IOTA, akıllı sözleşme işlevselliği sağlayacak. Herkesin uygulama geliştirmesi için merkezi olmayan bir platform oluşturulacak.
 
GOLEM’IN TAHTINI ELİNDEN ALABİLİR
 
IOTA’nın Qubic ile Golem’in (GNT) tahtını da elinden alması bekleniyor. Bilindiği gibi Golem, Blockchain üzerine inşa edilmiş bir süper bilgisayar kurmayı planlıyor. Bununla birlikte IOTA’nın Qubic’inin her türlü hesaplama problemini çözmek için dünya çapında atıl durumdaki hesaplama kapasitesini kullanacağı, bu sayede büyük ölçekli bir işlem gücü elde edeceği belirtiliyor. Golem’in amaçladığı da tam olarak buydu.
 
Qubic, dış dünyadaki verileri IOTA’nın Tangle ağına alabilecek bir sisteme de sahip olacak. Örneğin sıcaklık verilerinin sensörler tarafından okunması ve bu verilerin daha sonra Tangle ağına aktarılması düşünülebilir. Başka örnekler vermek gerekirse seçim sonuçları, hisse senedi fiyatları ve kişisel özellikler gibi veriler de dışarıdan erişilebilir, okunabilir ve aktarılabilir olacak.
 
Ayrıca USD-EUR dönüşümlerini akıllı sözleşmeye bağlayan bir oracle sistemi sunulacak. Döviz kurları, Bloomberg.com üzerinden alınacak ve bu da IOTA’ya bağlı yeni al-sat araçlarının kullanılmasına olanak tanıyacak.
 
Ek olarak Qubic, mevcut IOTA ticaret platformlarının merkezsiz marjin ticaretine girmesi için bir yol sunacak. IOTA ile USD veya EUR arasında takas yapmak isteyen herkes için çok ilginç bir gelecek ileride olabilir.
 
Qubic’in resmi olarak ne zaman başlatılacağı konusunda IOTA Vakfı bir tarih vermedi. Beklentiler daha somuttu ancak bunun gerçekleşmemesi piyasada hayal kırıklığı yarattı ve IOTA’nın fiyatı geriledi.

04.06.2018

Haberler

Bitcoin 8,200 doların üstünde işlem görüyor

Kripto para birimleri piyasasının belirleyicisi Bitcoin, 14 Temmuz TSİ 00:5

En yüksek hacimli kripto paralarda durum ne?

İşte en yüksek hacimli 10 kripto para birimindeki son durum...

Forbes analistinden Bitcoin yorumu: 10 bin dolar...

ABD`de iki haftada bir yayınlanan iş dergisi Forbes`ın analistlerinden Naee

O seviyenin altına indi!

G20 Zirvesi’nde finansal liderlerin kripto para birimlerine ilişkin riskler

Novogratz`dan Bitcoin fiyatı tahmini: 7-10 bin dolar...

Bitcoin yatırımcısı ünlü milyarder Michael Novogratz, Bitcoin fiyatının kıs

Bitcoin fiyatında neler oldu?

Dün kripto para borsası Kraken`de Bitcoin`in fiyatında ani kırılma görüldü.