İran`daki olayların ülke ekonomisine zararı büyük

İran borsası, ülkede yaşanan sokak olayları sonrasında son bir yıldaki en sert düşüşe sahne oldu.

İran'daki rejim karşıtı gösterilerin başladığı geçen  perşembe günü öncesinde yukarı yönde gözle görünür bir ivme kazanan Tahran  borsası, olayların başlamasıyla son bir yılın en sert düşüşünü yaşadı. 
 
İran'ın "Ekonomi Dünyası" gazetesi, bugünkü baskısında yer verdiği,  "Para piyasası ekonomi dışı etkenlerin esaretinde" başlıklı haberinde, Tahran  borsasının son bir haftada bin 970 puan (yüzde 2) kayıpla, haftayı 95 bin 929  puanla kapatarak Haziran 2016'dan bu yana en sert düşüşünü yaşadığını yazdı.
 
Tahran borsasının son 6 ay içinde yüzde 20 civarında yükseldiğine  dikkat çekilen haberde, ülkede yaşanan gösterilerin etkisiyle yaşanan kaybın  önüne geçilmesi için birçok kurumsal yatırımcının destek anlamında "fedakarlık"  örneği gösterdiği belirtildi.
 
Serbest piyasada Kasım 2017'den beri 4 bin İran tümeni (yaklaşık 4,5  Türk lirası) üzerinde seyreden ABD doları da son olayların etkisiyle bir haftada  yüzde 5'lik artışla 4 bin 400 tümeni (yaklaşık 5 Türk Lirası) bulduğu  kaydediliyor.
 
İran medyası, halkın, döviz satın almak için kuyumcular önünde uzun  kuyruklar oluşturduğu yönünde haberler yayınlıyor.
 
Ekonomi yorumcuları ise dövizdeki hareketlenmenin asıl nedenin  yalnızca gösterilerle ilişkilendirilemeyeceğini belirterek "merkez bankasının  piyasaya müdahalesi", "kayıt dışı döviz alış verişi", "miladi yılbaşı tatili" ve  "kuyumcular önünde toplanan kalabalıklar"ın söz konusu artışta rol aldığını ifade  ediyor.
 
Öte yandan İran İşçi Haber Ajansı'na (ILNA) konuşan Altın ve  Mücevherat Odalar Birliği Mütevelli Heyeti Üyesi Ahmet Vefadar, "son olayların  halkın, bankalardan yatırımlarını çekerek altın ve döviz alımına yönelmesine yol  açtığını" ifade etti.
 
ABD dolarının dünya piyasasındaki değerinde de artış yaşandığına  dikkati çeken Vefadar, "Sokak gösterilerinin azalmasına bağlı olarak, piyasada da  istikrar ve düzen hakim olacak." değerlendirmesinde bulundu.
 
İran'daki rejim karşıtı gösterilerin ivme kaybetmesiyle, doların  serbest piyasadaki fiyatının 4 bin 350 İran tümeni (yaklaşık 4,90 Türk Lirası)  olduğu belirtiliyor
 
İran'daki olaylar, 28 Aralık'ta Meşhed'de bir grup göstericinin,  ülkedeki hayat pahalılığı, işsizlik, yolsuzluk gibi sorunları protesto etmesiyle  başlamıştı. Kısa sürede rejim karşıtı gösterilere dönüşen protestolar, Tahran,  Kirmanşah, Senendeç, Zencan, Şiraz, Kum, Ahvaz, Zahidan, Erak, Hurrem Abad gibi  pek çok kente yayıldı.
 
Ülke genelindeki olaylarda şu ana kadar 20'nin üzerinde kişinin  hayatını kaybettiği, binden fazla göstericinin ise gözaltına alındığı kaydedildi.

04.01.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p