`İŞKUR işverene ciddi teşvikler sağlıyor`

Emekli SGK Başmüfettişi Dr. Cahit Evcil, "İŞKUR`un İş Başı Eğitimi Programı ile çalışan kişiler işverene ciddi teşvikler sağlıyor." dedi.

Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) tarafından  düzenlenen KASTEXPO kapsamında, "SGK Teşvikleri ve indirimleri, İŞKUR İstihdam  Teşvikleri, İşverenlerin emeklilik planlamaları" başlıklı panel gerçekleştirildi. 
 
Panelde konuşan Evcil, İŞKUR'un kurum olarak Türkiye'nin en eski  kurumlarından bir tanesi olduğunu kuruluşunun ikinci dünya savaşından sonrasına  dayandığını söyledi.
 
Evcil, İŞKUR'un Avrupa'ya işci gönderilmesinde çok önemli görevler  üstlendiğini, belli bir süre sonra işlevini yitirdiğini belirtti.
 
2000'li yıllardan sonra İŞKUR'un tekrardan canlandığını özellikle  istihdam açısından çok önemli görevler üstlendiğini kaydeden Evcil, "İŞKUR,  işverenlere eleman temin etmek, elemanların eğitilmesi, işverenlere teşvikli  olarak eleman hizmeti verilmesi açısından çok ciddi imkan sağlıyor. Aynı zamanda  çalışanlard a buraya başvurup kayıt yaptırarak iş bulma konusunda ve iş başında  işi öğrenme konusunda bir takım avantajlar sağlıyor." dedi.
 
Evcil, "İŞKUR'un İş Başı Eğitimi Programı ile çalışan kişiler iş  verene ciddi teşvikler sağlıyor. Bu teşvikler 6 aydan 42 aya kadar işverenler  sigorta primlerini, iş veren hisselerini daha düşük ödüyorlar." diye konuştu.
 
Kursiyerlerin eğitim süresince 54 lira ödenek elde ettiğini belirten  Evcil, "Özellikle İstihdam Şurası ile birlikte kursiyerler çok daha ciddi  teşviklere ulaşıcak. Özellikle bilişim ve imalat sektöründe teşvikler 9 aya kadar  uzayabilecek 75 liraya kadar kişilere ödenekler sağlanabilecek." açıklamasında  bulundu.
 
"SİGORTA PRİM VE TEŞVİKLERİN AMACI KAYIT DIŞI İSTİHDAMI AZALTMAK"
 
Eski SGK Kurum Müdürü Bilal Yazıcı da sigorta prim ve teşviklerin  amacının kayıt dışı istihdamı azaltmak, kayıtlı istihdamı artırmak olduğunu  söyledi.
 
Yazıcı, sigorta prim teşviklerinin sosyal güvenlik primi ödeyen  işyerlerinin sisteme katılımını daha arttırmak olduğunu aynı zamanda rekabet  açısından da bir farkındalık yaratmak ve kazanç sağlamak amacıyla düzenlendiğini  belirtti.
 
Yazıcı, "Şu an 10'un üzerinde sigorta prim teşviği ve desteği  bulunmakta." ifadesini kullandı.
 
Mali Müşavir ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yavuz Kara ise bir kişinin  emekli maaşı ile ilgili plan yapacağı zaman 10-15 yıl önce plan yapması  gerektiğini bu sayede doğru hedefe ulaşılacağını söyledi.

28.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p