Japonya’daki borsalar için beş yeni kriter

Japonya’daki mali düzenleme yetkilileri, ülkede faaliyet gösteren kripto para borsaları için beş yeni kriter getirdi. Bu kriterlere yeni başvuru yapan borsaların yanı sıra hali hazırda faaliyette olan borsalar da uymak zorunda.

Nikkei’nin pazar günkü haberine göre, Japonya Finansal Hizmetler Kurumu kripto para borsalarının kayıtları için yeni kurallar belirledi. Habere göre, kurum getirdiği yeni kurallarla Coincheck skandalı gibi bir olayın bir daha yaşanmasını engelleyerek müşteri varlıklarını korumayı amaçlıyor.
 
Daha önce de sizlerle paylaştığımız gibi Coincheck geçtiğimiz Ocak ayında saldırıya uğradı ve yaklaşık olarak 531 milyon dolar NEM çalındı. Bu durumun ardından borsa Monex Grup tarafından satın alındı.
 
Bir FSA yetkilisi Nikkei’ye yaptığı açıklamada, artık kayıt işlemleri sırasında borsaların nasıl çalıştığını görmek için ön ziyaretlerin olacağını belirtti. Yetkili sözlerine, “Hükümete kayıtlı olan borsalar artık beş geniş kriteri yerine getirmek zorunda.” şeklinde devam etti.
 
BEŞ KRİTER
 
Beş kriterden ilki sistem yönetimiyle ilgili. FSA bu kriteri, “Para birimleri internet bağlantılı bilgisayarlarda saklanmayacak ve transfer işlemleri için birden fazla parola belirlenecek.” şeklinde açıklıyor.
 
Kara para aklamaya karşı alınacak önlemler ikinci kriter olarak belirtiliyor. Buna göre borsalar, yüklü transfer işlemlerinde “müşteri kimliğini doğrulamak” gibi önlemler alarak kara para aklamayı önlemek için daha sıkı çalışmak zorundalar.
 
Üçüncü kriter ise müşteri varlıklarının yönetimi. FSA müşteri varlıklarının, borsa varlıklarından ayrı olarak dikkatli bir şekilde yönetildiğinden emin olmak istiyor. Yayımlanan habere göre, borsalar müşteri hesap bakiyelerini günde birkaç kez kontrol edecek. Ayrıca çalışanların müşteri varlıklarını kullanması da yasaklanacak.
 
Dördüncü kriter olarak, borsalarda listelenen kripto para birimlerine kısıtlamalar getiriliyor. Yüksek düzeyde anonim olan ve kara para aklamaya imkan veren kripto para birimlerinin yasaklanacağı özellikle vurgulanıyor.
 
Son olarak ise borsaların iç prosedürlerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Buna göre borsalar, hissedarları varlık yönetiminden ayırmak zorunda. Ayrıca sistemin çalışanlar tarafından, kendi kazançları için manipüle edilmemesi amacıyla sistem geliştirme ile ilgilenen çalışanların varlık yönetimde çalışması engellenecek.
 
5 KRİTER TÜM BORSALARA UYGULANACAK
 
Nikkei’ye göre FSA’in oluşturduğu “yeni beş nokta sistemi” kuruma, ayrıntılı bir değerlendirme yapma ve potansiyel riskleri önceden tanımlama imkanı sunuyor. Bu yeni kurallar piyasaya girecek yeni borsalarla beraber piyasadaki mevcut borsalara da uygulanacak. Bu beş kurala uymayan borsaların ise faaliyetlerine son verilecek.
 
Şu anda Japonya’da faaliyet gösteren devlet onaylı 16 tane kripto para borsası var. Buna ek olarak başvuruları incelenen 7 kripto para borsası daha var.  FSA’in yaz aylarında yeni kayıt başvurularını kabul etmeye başlaması bekleniyor. FSA’e göre kayıt başvurusunda bulunmak isteyen yaklaşık olarak 100 şirket var.

07.05.2018

Haberler

Türkiye’nin yarısından fazlası onu Bitcoin sanıyor ama ...

Tüketici araştırması şirketi Twentify, Türk halkının kripto para dünyası ha

Litecoin’de işlem ücreti azalıyor

Litecoin`in geliştirici ekibi, Litecoin Core`un yeni sürümüyle birlikte işl

İşte 10 kripto para birimindeki değişiklikler...

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli kurum ve şirketten açıkl

Dijital para yatırımcısından Bitcoin ile ilgili açıklama

Dijital para yatırımcısı Michael Novogratz, Bitcoin`in yıl sonuna kadar 10

Bitfinex itibari para yatırma işlemlerine yeniden başladı

Bitfinex itibari para yatırma işlemlerinin normale döndüğünü duyurdu.

Dev şirket Bitcoin yatırımlarına olanak verecek!

Müşterilerine ait trilyonlarca dolarlık fonu yöneten dev şirket Bitcoin yat