Kraken borsası Japonya`dan çekiliyor

Kripto para borsası Kraken kullanıcılarına dün attığı mailde Japonya’daki faaliyetlerine son vereceğini belirtti.

Kraken CoinMarketCap’teki günlük işlem hacmi bakımından en büyük borsalar listesinde üst sıralarda, genellikle ilk 10’da listeleniyor. Ekim 2014’ten beri Japonya’da hizmet veren Kraken ülkedeki faaliyetlerine son vermesinin temel sebebini ülkede artan iş masrafları olarak gösterdi.
 
Atılan mailde borsanın Haziran sonu itibariyle ülke piyasasından çekileceği belirtildi. Ülkeden çekilmek için oldukça makul bir gerekçe gösteren Kraken, gelecekte tekrar Japonya’ya dönmesinin ihtimal dışı olmadığını ima etti:
 
“Japonya’da yaşayan Kraken kullanıcılarına sunduğumuz hizmetleri durdurduktan sonra diğer coğrafi bölgeler için sunduğumuz hizmetlere daha çok kaynak ve zaman ayırabileceğiz. Bu, tamamen lokasyon bazlı bir karar ve yalnızca Japonya’da oturan yatırımcıları etkiliyor. Ülke dışında bulunan Japon vatandaşları ve işletmeleri etkilemiyor.”
 
Japonya en hareketli ve gelişmiş kripto para piyasalarından biri olarak görülüyor. Bu yılın başlarında Japon kripto para borsası Coincheck hack’lenmiş ve borsanın sıcak cüzdanında tutulduğu belirlenen 534 milyon dolar değerinde NEM token’i çalınmıştı. Bunun üzerine harekete geçen Japon Finansal Hizmetler Ajansı FSA henüz lisans almamış 15 borsaya yönelik inceleme başlatmıştı.
 
Bu incelemeler sonucu ajans toplamda 8 borsaya hizmet geliştirme ihtarında bulundu, 2 borsanın faaliyetlerini ise geçici olarak durdurdu.
 
Daha sonra çarşı iyice karışmış ve ülkede faaliyet gösteren iki kripto para borsası düzenlemelere uyumluluk göstermek yerine kapanacağını açıklamıştı. CoinMarketCap’e göre en büyük kripto para borsası Binance de FSA’dan kayıt yaptırmadığı yönünde bir uyarı almıştı. Borsa bunun üzerine Malta’da bir ofis açmaya karar vermişti. Özetle Japonya’nın konmak istediği kripto para kaymağı fazla sıcaklık nedeniyle yavaş yavaş eridi.

18.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p