Kripto para kullanıcıları JP Morgan`a dava açtı

Küresel çapta finansal hizmet sağlayan kurumlara öncülük eden banka J.P. Morgan Chase kripto para kullanıcıları tarafından dava edildi. Davacı taraf bankanın kullanıcılarına beyan etmeden çeşitli kripto para satın alma işlemlerinden ücret aldığını iddia etti. İddiaya göre banka kredi kartlarıyla kripto para satın alan müşterilerinin işlemlerini “nakit avans işlemi” olarak değerlendirdi.

Geçtiğimiz salı gününde Manhattan federal mahkemesinde bu durumdan etkilenen tüm vatandaşlar adına açılan davada ilgili banka müşterilerinden afaki ücretler almakla suçlandı. “Nakit avans” işlemlerinden alınanlara benzeyen ekstra ücretleri kripto para satın alan müşterilerinden kesen banka şikayet eden kullanıcılarının geri ödeme  taleplerini de reddetti.
 
Brady Tucker isimli davacı bankanın kendisinden 143.30 dolar ücret aldığını ve geçtiğimiz ocak ve şubat aylarında gerçekleştirdiği kripto para işlemleri için ise 20.61 dolar faiz harcı tahsil ettiği iddiasında bulundu. Tucker sözü geçen ücretleri bankanın müşteri hizmetleri hattı aracılığıyla konuşmayı teklif ettiğinde ise banka tarafından defaatle reddedildi.
 
ABD’nin en büyük bankalarından birisi olma özelliğini taşıyan J.P. Morgan Chase davada iddia edilene göre Birleşik Devletler Kredi Verme Kanunu’nu ihlat etti. Bu kanuna göre poliçede yapılan değişikliklerin yazılı olarak kullanıcılara belirtilmesi gerekiyor. Mahkemeye sunulan şikayet mektubuna göre ilgili bankadan “Tucker ve diğer vatandaşların mali hasarlarının karşılanması, taraflara toplam 1 milyon dolar değerinde kanuni tazminat ödenmesi ve tüm dava masraflarını karşılanması” talep ediliyor.
 
Bilindiği üzere J.P. Morgan Chase müşterilerinin kredi kartlarıyla kripto para satın almalarını yasaklayan bankalar kervanına geçtiğimiz şubat ayında katılmıştı. Banka daha sonra finansal kuruluşların “kripto paralarınkine benzer teknolojiler aracılığıyla gerçekleştirilen ödeme işlemlerinin ve diğer hizmetlerin doğurduğu risklerle” karşı karşıya olduğunu ifade eden bir açıklama yayınlamıştı.
 
Öte yandan bankanın yetkilileri sözü geçen iddialara yanıt vermeyi reddettiler. Yetkililer buna gerekçe olarak ise debit kartlarını kullanarak kripto para satın alabilme yetisine sahip olan müşterilerini gösterdiler.

13.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p