Kripto paralar Güney Kore’yi ikiye böldü

Güney Kore Hükümeti 14 Şubat’ta yaptığı resmi açıklamada, kripto paraları düzenleyerek yasa dışı faaliyetleri ve belirsizlikleri ortadan kaldırmayı hedeflediğini duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda Güney Kore Hükümeti kripto paralara ağır düzenlemeler getirmeyi ve hatta kripto paraları tümüyle yasaklamayı gündeme getirdi.  Hükümet kripto paraların yasaklanmasını istemeyenler tarafından büyük tepki gördü. Sonrasında başlatılan imza kampanyasında 200 binin üzerinde imza toplanarak dilekçe oluşturuldu ve Güney Kore başkanlık ofisine gönderildi. Yasaya göre Hükümet 200 binin üzerinde imza toplayan dilekçelere 30 gün içerisinde yanıt vermekle mükellef.
 
Güney Kore Hükümet Politikaları Koordinasyon Ofisi başkanı Hong Nam-ki imza kampanyasına istinaden şu açıklamalarda bulundu:
 
"Hükümetin temel görevi kripto paralar üzerinden yürütülen yasa dışı eylemlerin önüne geçmektir. Diğer yandan hükümetin blockchain teknolojisinin geliştirilmesini desteklemesi gerekir. Ancak, hükümetimiz kripto paralar konusunda bir karara varmış değil. Kripto paraların tamamen yasaklanması gerektiğini düşünenler var. Bazıları da kripto paraların bir şekilde sisteme uygun hale getirilip kullanılması gerektiğini öne sürüyor."
 
Adalet Bakanı Park Sang-ki kripto paraları yasaklayan yasaların hazırlanmasını önerince halk kanadından tepkiler artmaya başladı. Çok kısa bir süre sonra Ekonomi bakanı Kim Dong-yeon kripto paraların yasaklanmayacağını açıklayarak hükümetin konu hakkında belirsizliğini gidermeye çalıştı.
 
Güney Kore Hükümeti henüz konuyla ilgili son kararını vermiş değil. Öte yandan birkaç seçeneğin konuşulduğu  ve bu seçeneklerden birinin de lisans şemaları kullanmak olduğu biliniyor. Bir hükümet yetkilisi önerilen lisans şeması sisteminin New York’ta geliştirilen BitLicense’ı model alacağını not düştü. Japonya’da da buna benzer bir sistem 2017 yılından beri başarıyla çalışıyor.

16.02.2018

Haberler

Bitcoin 10 bin 500 dolara yaklaştı

Kripto para birimleri piyasalarında çeşitli üst düzey açıklamaların ardında

ABD Hazine Bakanı Bitcoin konusunda uyardı: Tehdit oluşturabilir!

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Bitcoin`in gelecekte finansal sisteme teh

İran altına dayalı kripto para birimini piyasaya sürmeye hazırlanıyor

İran Merkez Bankası altına dayalı bir kripto para birimini piyasaya sürmeye

`Libra mücadele etmesi zorlu riskler oluşturuyor`

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Facebook`un kripto para birimi Li

`Çin dijital para birimi çalışmalarını hızlandırmalı`

Çin Merkez Bankası Araştırma Departmanı Direktörü Wang Xin, Facebook`un kri

`Dijital Merkez Bankası Parası` uygulamaya konulacak

Türkiye`de kurumsal yapısı güçlü bir finansal sektörün oluşması için enstrü