Kripto paralar Güney Kore’yi ikiye böldü

Güney Kore Hükümeti 14 Şubat’ta yaptığı resmi açıklamada, kripto paraları düzenleyerek yasa dışı faaliyetleri ve belirsizlikleri ortadan kaldırmayı hedeflediğini duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda Güney Kore Hükümeti kripto paralara ağır düzenlemeler getirmeyi ve hatta kripto paraları tümüyle yasaklamayı gündeme getirdi.  Hükümet kripto paraların yasaklanmasını istemeyenler tarafından büyük tepki gördü. Sonrasında başlatılan imza kampanyasında 200 binin üzerinde imza toplanarak dilekçe oluşturuldu ve Güney Kore başkanlık ofisine gönderildi. Yasaya göre Hükümet 200 binin üzerinde imza toplayan dilekçelere 30 gün içerisinde yanıt vermekle mükellef.
 
Güney Kore Hükümet Politikaları Koordinasyon Ofisi başkanı Hong Nam-ki imza kampanyasına istinaden şu açıklamalarda bulundu:
 
"Hükümetin temel görevi kripto paralar üzerinden yürütülen yasa dışı eylemlerin önüne geçmektir. Diğer yandan hükümetin blockchain teknolojisinin geliştirilmesini desteklemesi gerekir. Ancak, hükümetimiz kripto paralar konusunda bir karara varmış değil. Kripto paraların tamamen yasaklanması gerektiğini düşünenler var. Bazıları da kripto paraların bir şekilde sisteme uygun hale getirilip kullanılması gerektiğini öne sürüyor."
 
Adalet Bakanı Park Sang-ki kripto paraları yasaklayan yasaların hazırlanmasını önerince halk kanadından tepkiler artmaya başladı. Çok kısa bir süre sonra Ekonomi bakanı Kim Dong-yeon kripto paraların yasaklanmayacağını açıklayarak hükümetin konu hakkında belirsizliğini gidermeye çalıştı.
 
Güney Kore Hükümeti henüz konuyla ilgili son kararını vermiş değil. Öte yandan birkaç seçeneğin konuşulduğu  ve bu seçeneklerden birinin de lisans şemaları kullanmak olduğu biliniyor. Bir hükümet yetkilisi önerilen lisans şeması sisteminin New York’ta geliştirilen BitLicense’ı model alacağını not düştü. Japonya’da da buna benzer bir sistem 2017 yılından beri başarıyla çalışıyor.

16.02.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p