Kripto paralarda büyük düşüş yaşanıyor

Yeni bilgilerin ortaya çıkmasının etkisi ile piyasa değeri açısından dünyanın en büyük sanal parası Bitcoin`in fiyatı ve diğer önde gelen kripto paraların fiyatları düşmeye devam ediyor. Fiyatların düşüşünde MTGox kayyumunun elinde bulunan 1,7 milyar dolar değerindeki kripto parayı elden çıkarmaya başladığının ortaya çıkması da etkili oluyor.

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük sanal parası Bitcoin'in fiyatı ve diğer önde gelen kripto paraların fiyatları düşmeye devam ediyor. 
 
Fiyatlar Çarşamba günü Hong Kong merkezli Binance borsasına yönelik hacker saldırısı olduğu yönünde ortaya çıkan söylentiler üzerine daha fazla baskı altına girmişti.
 
Perşembe günü yaşanan olayda Binance "büyük bir internet dolandırıcılığı ve hırsızlık girişiminin" yaşandığını bu nedenle işlemleri durdurduklarını ancak yatırımcıların paralarının çalınmadığını duyurmuştu.
 
Bunun yanı sıra Çarşamba günü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu yatırımcıları kripto para borsalarını kullanma riskleri konusunda uyardı.
 
SEC "emtia sayılan dijital varlıkların" ticaretini sağlayan borsaların ajansa kayıt olmaları gerektiğini belirtti.
 
Ajans "Yatırımcılar SEC kayıtlı ulusal menkul kıymetler borsası standartlarına uyan ticaret protokollerine uymaktan geri kalmamalı" dedi.
 
Bu gelişmeler dışında saldırı haberlerini takiben düzenleyici baskılarının ışığında Japon finansal düzenleyiciler Perşembe günü birçok kripto para borsalarını cezalandırdı ve iki borsanın bir aylık süre için işlemlerini durdurdu.
 
Son olarak yine geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yeni bilgilere göre 2014 yılında bir siber saldırı sonucu kapanan MTGox borsasının görevli kayyumu elinde bulunan 1,7 milyar dolar değerindeki kripto parayı elden çıkardı. Kayyum, borsanın zarar gören müşterilerine tazminat ödenebilmesi için 400 milyon dolarlık Bitcoin ve Bitcoin Cash satışı yaptı.
 
Ancak Mt. Gox kayyumunun elinde hala 166 binden fazla Bitcoin (yaklaşık 1,5 milyar dolar) ve 197 milyon dolar değerinde de BCH bulunuyor bulunuyor. Bunların da önümüzdeki süreçte satılarak elden çıkarılması bekleniyor.
 
Bitcoin güne yaklaşık %7 düşerek 8.428 dolardan başlamasının ardından şu sıralar hafif yükselişle günlük bazda yüzde 0,60 düşüşle 9.165 dolardan işlem görüyor. Bitcoin Cuma günü 5 haftalık en düşük değeri 8.351 dolara kadar gerilemişti. 
 
9.279 borsada işlem gören toplam 1556 sanal paranın şu anki piyasa değeri ise 378 milyar dolara gerilemiş durumda.

12.03.2018

Haberler

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y

Teknoloji devi kripto para cüzdanı patenti için başvuru yaptı

Güney Kore’nin dev şirketlerinden Samsung, yeni bir kripto para cüzdanı içi

Rapor: `Bitcoin ile altın arasındaki ilişki yükseldi`

Wall Street Journal`da yayımlanan bir yazı Bitcoin ile altın arasındaki ili

En büyük 10`dan yalnızca o yükseldi

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin çeşitli açıklamaların etkisiyle