Kripto paraları yasaklayan merkez bankasına soruşturma açıldı

Times of India’nın haberine göre Delhi Yüksek Mahkemesi ülkede kripto para birimlerinin yasaklanmasının anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle Hindistan Merkez Bankası`yla birlikte Maliye Bakanlığı ve Mal Hizmet Dairesi`ne soruşturma başlattı.

Yüksek Mahkemenin bu kararı geçen hafta ülkenin yerel kripto para girişimi Kali Digital tarafından başlatılan imza toplama kampanyasından sonra geldi. Hindistan Merkez Bankası 5 Nisan’da kripto para birimlerinin alım satımıyla ilgili işlemlere destek vermeyeceğini açıklamasından sonra bu engellemeyi haklı bulmayan kişilerce imza kampanyası başlatılmış ve 43.000 imza toplanmıştı.
 
Agustos ayında CoinRecoil kripto para borsasını işleme açmaya hazırlanan Kali Digital Merkez Bankasının bu kararını Hindistan Anayasasının 19 /1 (g) maddesini ihlal ettiği iddiasında bulundu.
 
(1)  (g) :  Vatandaşlara mesleklerini gerçekleştirme ve çalışma hakkı tanınır.
 
Soruşturmayı yürüten Hindistan Yüksek Mahkemesi Yargıçları S. Ravindra Bhat ve A. K. Chawla 24 Mayıs 2018 tarihine kadar taraflardan  savunmalarını sunmalarını istedi.
 
The Economics Times’a açıklamalarda bulunan Kali Digital yetkilileri merkez bankasının bu kararının CoinRecoil’in faaliyete geçmesini anayasaya aykırı bir şekillde engelleyeceğini belirterek, "Söz konusu düzenlemeler nedeniyle CoinRecoil kripto paraların alım satımını gerçekleştirebilmek için hiç bir bankacılık hizmetinden yararlanamayacak olması nedeniyle CoinRecoil ölü doğmak zorunda kalacak. Platformun hizmet verebilmesi için bankacılık hizmetlerinden yararlanması mecburidir." diyor.
 
Times of India’nın haberinde yer alan bilgilere göre Kali Digital, Maliye Bakanlığı Mal ve Hizmet Dairesinin bu düzenleme kararını başarısızlık olarak gördüklerini ve faaliyetlerini olumsuz bir şekilde etkilediğini belirtiyor.
 
Yatırımcı ve kripto para meraklısı Tim Drapper ise Hindistan Başbakanı  Narendra Modi’ye çağrıda bulunarak bu olumsuz düzenlemeleri “aptalca” bulduğunu, hükümetin büyük bir hata yaptığını ifade etti.

23.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p