Küresel kömür talebi artacak

Uluslararası Enerji Ajansı`nın raporuna göre, 2022`ye kadar küresel kömür talebi yaklaşık 177 milyon ton artışla 5 milyar 534 milyon tona ulaşacak.

Küresel kömür talebinin 2022'ye kadar 177 milyon ton  artarak, 5 milyar 534 milyon tona yükseleceği öngörülüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) "2017 Kömür Raporu"na göre, 2022  yılına kadar toplam birincil enerji tüketimi içinde kömürün payı yüzde 27'den  yüzde 26'ya gerileyecek.
 
Küresel kömür talebi geçen yıl yüzde 1,9 oranında azalarak 5 milyar  357 milyon ton oldu. Kömür talebindeki gerilemenin nedenleri arasında  yenilenebilir enerjideki artış, etkin enerji verimliliği tekniklerinin kullanımı  ve düşük doğalgaz fiyatları yer aldı.
 
Küresel anlamda kömür santralinden elektrik üretimi ise 2022'ye kadar  yüzde 1,2 artış gösterecek ancak kömürün elektrik üretimindeki payı orta vadede  yüzde 36'nın altında kalacak.
 
Geçen yıl 5 milyar 357 milyon ton olan küresel kömür talebi yaklaşık  177 milyon ton artışla 2022 yılında 5 milyar 534 milyon tona çıkacak.
 
KÖMÜR KULLANIMINDA DÜŞÜŞ
 
Dünyanın en büyük enerji tüketicisi konumunda bulunan Çin'de geçen yıl  kömür talebi yüzde 4,7 oranında azalarak 3 milyar 621 milyon tona geriledi.  Küresel tüketimde Çin'in payı yüzde 49 civarındayken, üretimdeki payı yüzde  46'ları buluyor.
 
ABD de ise elektrik üretiminde kömür ilk kez birincil enerji kaynağı  olmaktan çıktı. Kömürden kaynaklanan 121 teravatsaatlik gerilemenin yerini  yenilenebilir enerji ve doğalgaz aldı. ABD'deki toplam kömür tüketimi yüzde 7,5  oranında düşüşle 54 milyon ton azaldı ve 665,2 milyon tona geriledi.
 
İklim değişikliği hedeflerine verilen önemin artması, temiz  teknolojilerin elektrik ve ısı üretiminde kullanılması ve ABD'de doğalgaz  fiyatlarının azalmasıyla küresel kömür talebinin azalacağı belirtildi.

18.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p