Kurumsal sermaye, kripto paralara niçin bu kadar ilgi gösteriyor?

Kurumsal yatırımcıların son dönemde kripto paralara olan ilgisinin önemli ölçüde arttığı bir gerçek. Peki bu ilgi neden kaynaklanıyor?

2018 şimdiye kadar Bitcoin ve kripto paralar için çılgın bir yıl oldu, 8 bin dolarlık psikolojik fiyat etrafında dalgalanan lider kripto para birimi kendisini daha yüksek seviyelerde tutmayı başaramadı.
 
Sektör uzmanları piyasanın kendisini düzelttiğini iddia ediyorlar ve bunun nedeninin kripto paralar ile ilgili olarak hala devam eden düzenleyici belirsizliğe bağlı olabileceğini belirtiyorlar.
 
Çeşitli ülkeler kripto paraların lehine ya da aleyhine tavır alıyorlar ve bunun yanında birçoğu ise nihai kararlarını beyan etmeden önce hala kripto paraları değerlendirme sürecindeler.
 
Ancak, Goldman Sachs gibi şirketlerin kripto para saklama hizmetleri başlatmayı düşünmeleri ve Coinbase’in saklama hizmetine yeni kripto paraları ekleyeceğine yönelik haberler kurumsal yatırımcıların kripto varlıklardaki artan ilgilerine işaret ediyor.
 
İşte kripto paraların neden kurumsal yatırımcılar için bir sonraki büyük şey olacağının 5 sebebi:
 
SAKLAMA HİZMETLERİNİN ARTIRILMASI
 
Coinbase geçtiğimiz günlerde kurumsal yatırımcıların kripto paralarını güvenli bir şekilde saklayabilmelerini sağlamak için saklama hizmetlerine yeni kripto varlıkları eklemeyi düşündüğünü açıkladı. Bu gelişme, kurumsal yatırımcıların yatırım için Bitcoin ve Ethereum dışındaki kripto paralara baktıklarını ortaya koyuyor.
 
Bununla birlikte Goldman Sachs, görünüşe göre kurumsal yatırımcılar için güvenilir saklama hizmetleri eksikliğinin üstesinden gelmeye yardımcı olacak, kripto para saklama hizmetleri sunmayı düşünüyor.
 
SEC’İN KRİPTO VARLIKLARI KONUSUNDAKİ TAVRI
 
ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’sini reddetmiş olsa da kripto paralara olan tavrı oldukça olumlu görünüyor.
 
SEC, teklifin onaylanmamasının Bitcoin’in ya da Blockchain teknolojisinin bir inovasyon ya da yatırım olarak fayda ya da değere sahip olup olmadığının bir değerlendirmesine dayanmadığını, bunu yerine dolandırıcılık ve manipülasyonu önlemek için araçların yetersizliğinden kaynaklandığını vurguladı.
 
Kısa bir süre önce Fatfish’in CEO’su Kin-Wai Lau bir röportajda, dünyanın kurumsal talep tarafından yönlendirilen ikinci bir kripto para dalgası yaşadığını ve SEC’in kapılarını kripto paralara açmasının yalnızca bir zaman meselesi olduğunu söyledi.
 
DÜZENLENMİŞ KRİPTO PARA ETF’LERİNİN GERÇEKLEŞME OLASILIĞI
 
Winklevoss ikizlerinin Bitcoin ETF’sinin reddedilmesinden sonra SEC, önümüzdeki iki ay içinde 9 ETF’ye bakacak ve durumları hakkında kararını açıklayacak. SEC, gelecekte kripto türevlerinin onaylanma olasılığının açık olduğunu vurgulamıştı.
 
Asya’da, Singapur merkezli Huobi borsası ise Haziran ayında kendi ETF’sini yarattığını açıklamıştı.
 
ETF’leri başlatmak için yapılan tüm bu çabalarla birlikte, dünyanın ilk düzenlenmiş kripto para ETF’sinin görüleceği gün uzak değil.
 
KRİPTO PARALARIN GEÇMİŞ PERFORMANSLARI
 
Kripto paraların düzenlenmemiş doğalarının iki tarafı keskin bir kılıç olduğu sır değil. Bunun olumlu sonuçlarından biri, başlangıçlarından bu yana kaydettikleri hızlı gelişme. Lider kripto para birimi Bitcoin, 2012 ve 2016 yılları arasında, yıllık yüzde 106 civarında bir artış yaşamıştı.
 
Sadece geçen yıl Bitcoin, yüzde 1,318 oranında bir büyüme kaydederek tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmıştı. Ripple ise 2017 yılında yüzde 36.018 büyüme ile en büyük kazanan olmuştu.
 
Kraken’in CEO’su Jesse Powell’a göre, kripto paraların piyasa değeri bu yıl 1 trilyona ulaşacak.
 
KÜRESEL OLARAK ORTAYA ÇIKAN OLUMLU KRİPTO PARA DÜZENLEMELERİ
 
Birçok ülke Blockchain’in dünyaya getirdiği devam eden dönüşümden yararlanmak adına kripto paralar ve ICO’lar için düzenleyici bir çerçeve geliştirmeye yönelik ihtiyacın farkındalar.
 
Japonya’da Bitcoin yasal bir ödeme aracı ve ülke resmen birkaç kripto para borsasını onaylıyor. Ülkede ayrıca, devlet destekli bir çalışma grubu ICO’lar için gelecekte yasa haline gelebilecek, kılavuzlar geliştirdi.
 
İsviçre’de, Swiss Financial Market Supervisory Authority (FINMA), bu yılın başlarında ICO’lar için kılavuz yayınlamıştı. Tayland ve Filipinler ise ICO’lar için düzenleyici bir çerçeve başlatmışlardı.
 
Kripto paralar ve ICO projeleri için düzenlenmiş bu çevre, yatırımcıları, piyasayı güvenle bir şekilde keşfetmeleri konusunda teşvik edecektir.

 
 
Kaynak: NewsBTC

11.08.2018

Haberler

Bitcoin`de neler oluyor?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), tekrar düşüş trendine girdi. Kayıpl

Binance yeni işlem çiftlerinin eklendiğini duyurdu

Kripto para borsası Binance, platformunda işlem görmekte olan bir sabit coi

Dev yatırım şirketinin CEO’sundan ICO açıklaması

Pantera Capital CEO`su Dan Morehead ICO`lar hakkında açıklamalarda bulundu.

En büyük 100 kripto para biriminden 91`i geriledi

Kripto para birimleri ve altında yatan blockchain teknolojisi adaptasyonu d

Google’a en çok sorulan soru: Bitcoin nedir?

Bundan yaklaşık bir yıl kadar önce “Bitcoin” ifadesinin dünyaca ünlü arama

Kripto para piyasa hacmi 110 milyar doların altında

Kripto para birimleri piyasalarına ilişkin regülasyon ve yaptırım haberleri