Litecoin’de yeniden 300 dolar seviyeleri görülecek mi? Uzmanlar yorumladı!

Geçtiğimiz günlerde kitlesel kabul için "Litecoin ile Öde" kampanyası başlatan Litecoin`in LTC`si yeniden 300 dolar seviyelerini görebilecek mi?

Bitcoin’den yaratılan açık kaynaklı eşler arası online bir para birimi olan Litecoin, mevcutta dünyanın herhangi bir yerinde anlık ve sıfır komisyona yakın bir şekilde ödeme yapmayı mümkün kılıyor.
 
2011 yılının Ekim ayında piyasaya sürülen Litecoin, yıllar boyu 1-3 dolar arasında gezindikten sonra bugün gelinen noktada 120 dolara yükseldi. 19 Aralık’taki zirve seviyesinde 370 doları gören LTC‘nin şu anki toplam piyasa değeri ise yaklaşık 7 milyar dolar.
 
Express’e konuşan bazı uzmanlar, Litecoin’in fiyat artışını sürdüreceğini, onu Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü en büyük kripto para haline getirecek küresel adaptasyona ulaşacağını iddia etti.
 
TMT Blockchain Fund’un kripto para uzmanı Gabriel Francisco, Litecoin’in yeniden dirilişinin 2016’nın başlarında Bitcoin’in büyüme oranının dört katına çıktığı zaman görülebilir hale geldiğini söyledi. Francisco, Litecoin’in tüketicilerin mal ve hizmet satın almak için kullanabileceği ilk gerçek kripto paralardan biri olmak üzere olduğunu öne sürdü.
 
‘NEFES KESİCİ BİR ROKETLENMEYE HAZIRLANIYOR’
 
Francisco, “Litecoin nefes kesici bir roketlenme için hazırlanıyor. Zaman zaman ‘kaya’ olarak adlandırılan bu Bitcoin klonu inanılmaz bir piyasa esnekliği ve fiyat ataleti gösterdi. 84 milyonla sınırlandırılan Litecoin, Bitcoin’den dört kat daha hızlı ve dört kat daha fazla arzı var. Bitcoin bir değer deposu olarak kullanılacak, Litecoin ise mal ve hizmet satın almak için kullanılacak ilk gerçek dünya kripto paralarından biri olacak.” şeklinde konuştu.
 
Litecoin, Haziran başında satıcıları ödeme yöntemi olarak LTC’yi kabul etmelerini teşvik etmek için “Litecoin ile Öde” adıyla yeni bir pazarlama kampanyası başlattı, hatta vakıf bu amaçla bir internet sitesi bile açtı.‘KAMPANYA BAŞARILI OLURSA LİTECOİN BOĞA KOŞUSUNA BAŞLAYABİLİR’
 
R_Block’un kurucu ortağı Luke Shipley, “Eğer bu kampanya başarılı olursa Litecoin bir boğa koşusuna gidebilir ve üçüncü büyük kripto para birimi haline dönüşebilir. Çekirdek Litecoin kampındaki herkes şu anda çok pozitif konuşuyor. Satıcılar tarafından daha geniş bir şekilde benimsenme vizyonu ile birlikte çok kamusal bir pazarlama gücüne sahipler. Eğer Litecoin bu kampanyada başarılı olursa en büyük üçüncü kripto para koltuğunu geri alacağını düşünüyorum.” dedi.
 
‘DÜŞÜK İŞLEM ÜCRETLERİ DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE GÜÇLÜ BİR ADAY’
 
Give Bytes’ın kurucusu ve CEO’su Jacob Piotrowski ise, “Litecoin kesinlikle iyi yerleşmiş ve güvenilir bir coin. Düşük işlem ücretleri düşünüldüğünde – 99 milyon dolarlık para Litecoin’le yalnıca 40 cent’e gönderildi – Litecoin elbette değerini artıracak kitlesel kabul için güçlü bir aday. Yarış hala devam ediyor, kolay ve erişilebilir bir API’ye sahip olan, beş saniyenin altında hızlı işlemler ve düşük işlem ücretleriyle e-ticaret sektörü tarafından kolayca benimsenebilecek bir lider için bekliyoruz.” dedi.
 
‘YATIRIMCILAR PİYASADAN ONAY BEKLİYOR’
 
Bazı uzmanlarsa Litecoin’in uzun vadeli potansiyeli konusunda bu kadar emin değil. Crypto Investors Club’ın kurucusu ve CEO’su Kevin Milson, Litecoin’in boğaya devam etme kabiliyetinin sadece Bitcoin’in büyümesine bağlı olduğunu söyledi. Milson, “Yatırımcılar Bitcoin’de duruyor ve piyasadan onay bekliyor. Eğer piyasanın yükseliyor olduğundan emin olurlarsa bu Litecoin’in fiyatının 150 doların üzerine çıkmasını sağlayabilir.” ifadelerini kullandı.
 
‘LİTECOİN GİBİ KRİPTO PARALARI ALANLAR SÜRÜ PSİKOLOJİSİYLE HAREKET EDİYOR’
 
Nottingham Business School Ekonomi Bölümü Kıdemli Öğretim Görevlisi Dr. Michael McCann, Litecoin’i yüksek riskli yatırım olarak nitelendirdi. McCann, “Ne yazık ki Sterlin gibi para birimlerinin aksine değerini belirleyen ekonomik dayanaklar yok. Bu yüzden fiyatlara ne olacağını tahmin etmek güç. Yatırımcılar bir sonraki Bitcoin’i arıyorlar. Litecoin olabilir de olmayabilir de. Ekonomide bu klasik sürü davranışı. Yatırımcılar varlığı temel değerinden ötürü değil başkalarının bunu yaptıklarını gördükleri için satın alırlar. Litecoin’e yatırım yapmak oldukça riskli.” dedi.
 
‘PİYASA OLGUNLAŞTIKÇA ESKİ RAKAMLARA GERİ DÖNMESİ ZOR’
 
Warwick Business School’da finans alanında yardımcı doçent olarak görev yapan Daniele Bianchi, Litecoin’in değer kaybettiğini ve piyasanın durgunluğunu koruduğunu belirterek bir boğa koşusuna çıkmasının pek olası olmadığını ifade etti ve “Piyasa olgunlaştıkça, daha rekabetçi hale geldikçe bu rakamlara geri döneceğine inanmak zor.” şeklinde konuştu.

09.06.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p