Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası, gösterge faizde değişiklik yapmazken, GLP borç verme faiz oranını 50 baz puan artırdı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası haftalık repo gösterge faizinde değişiklik yapmazken, geç likidite penceresi borç verme faiz oranının yüzde 12,25'ten yüzde 12,75'e yükseltti.

Foreks'in 26 analistin katılımıyla gerçekleştirdiği ankette analistlerin tamamı politika faizinde değişiklik beklemezken, analistler GLP borç verme faiz oranında artış bekliyordu.

TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı sonrasında yapılan açıklamaya  göre, marjinal fonlama oranı yüzde 9,25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı  yüzde 7,25, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8 düzeyinde sabit tutuldu.

Açıklamanın ayrıntıları şu şekilde:

"2017 yılı genelinde toplam talep güçlü bir seyir izlerken kredilerde hızlı bir artış gözlenmiştir. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmektedir. İç talepteki iyileşme devam ederken dış talepteki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir.

Enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler ve yakın dönemde yaşanan maliyet gelişmeleri beklentiler ve fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, parasal duruşun
sıkılaştırılmasına karar vermiştir.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

FAİZ KARARI SONRASI DOLAR YÜKSELDİ

Merkez Bankası'nın faiz kararı ardından dolar hızla yükselişe geçti. Karar öncesi 3,83 olan dolar/TL, şu sıralar günlük bazda yüzde 1,78 artışla 3,88'den işlem görüyor.

UZMANLAR FAİZ KARARI İÇİN NE DEDİ? DOLAR/TL BUNDAN SONRA NE OLACAK?

14.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p