Mobil bankacılık en fazla Afrika`da kullanılıyor

Uluslararası Para Fonu Başkanı Christine Lagarde, dünyada mobil bankacılık sisteminin en fazla Afrika`da kullandığını ifade ederek bunun kıta ekonomisinde büyük bir iyileşmeye yol açtığını söyledi.

Etiyopya’yı ziyaret eden Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Lagarde, başkent Addis Ababa’daki Birleşmiş  Milletler Afrika Ekonomik Kurulu'nda (UNECA),  kıtadaki ekonomik fırsatlar ve  zorlukların tartışıldığı panelde konuşma yaptı.
 
Lagarde, konuşmasında kıtanın sahip olduğu iş gücüne vurgu yaparak,  teknoloji ve yenilikçi fikirlerin gelecek nesillerin daha iyi yaşam koşullarına  sahip olmasına öncülük edebileceğini ifade etti.
 
MOBİL BANKACILIK ARACILARI ORTADAN KALDIRIYOR
 
Yenilik ve teknolojinin Afrika'nın ekonomisinin gelişmesine katkıda  bulunduğunu kaydeden Lagarde, bunun en önemli örneklerinden birinin de bankacılık  sisteminde görüldüğünü belirtti.
 
Lagarde, “2015 yılında Sahraaltı Afrika’daki yetişkin nüfusun yüzde  35’i mobil bankacılık sistemini kullanıyordu ve bu dünyadaki en yüksek oran.”  diye konuştu.
 
Kenya’nın mobil bankacılık kullanımında lider olduğunu söyleyen  Lagarde, Tanzanya, Fildişi Sahili, Somali ve Uganda gibi ülkelerde bu sistemde  büyük bir atılım gerçekleştiğini dile getirdi.
 
Lagarde, bu sistem sayesinde birçok iş kolunda aracı kişilerin  sistemden çıktığını ve bunun çalışma koşulları ve maaşları da önemli ölçüde  iyileştirdiğini belirtti.
 
Mobil bankacılığın şeffaflığı sağladığını ve kayıt dışını azalttığına  işaret eden Lagarde, internet üzerinden tarım ürünlerinin güncel fiyatlarının  takip edilebilmesinin de büyük ekonomik kaybı önlediğini ifade etti.
 
Lagarde, Afrika’daki bazı ülkelerde hükümetlerin ve çeşitli kurumların  dijital ödeme sistemini kullanması sonrası yolsuzlukların önüne geçildiğini  hatırlattı.
 
GENÇ NÜFUS UMUT VADEDİYOR
 
Gayri safi milli hasılanın Afrika'da 15'ten fazla ülkede düştüğünü  ifade eden Lagarde, buna rağmen Afrika’daki genç nüfusun ilerisi için büyük bir  umut vadettiğini belirtti.
 
2030 yılında dünyanın ihtiyaç duyduğu iş gücünün Afrika’dan  gelebileceğini söyleyen Lagarde, yaratıcı fikirler ve teknolojinin bunu fırsata  dönüştürebileceğini kaydetti.
 
Lagarde, “Kıtadaki teknolojik dönüşümler bana büyük bir iyimserlik  veriyor. Bunu yapabiliriz. Demografik talep bunu yapabilmenin de bir yolu.” diye  konuştu.
 
Kamu ve özel sektör iş birliğinin sürdürülmesinin önemine değinen  Lagarde, hükümetlerin de yenilikçi fikirlere yol açması gerektiğini ifade etti. 

15.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p