Mobil dünyaya yerli yazılım üretecekler

Türkiye`nin önde gelen bilgi, iletişim ve teknoloji şirketleri HAVELSAN ve Turkcell, mobil iletişim alanında araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri yürütmek için iş birliği yapacak.

Alınan bilgiye göre, yazılım yoğun çözümler üzerinde çalışan HAVELSAN  ile GSM operatörü Turkcell, Ar-Ge ve inovasyon konularında birlikte çalışma  kararı aldı. Bu amaçla, Ankara’daki HAVELSAN Merkez Tesisleri`nde düzenlenen  törende, iki şirket arasında niyet mektubu imzalandı.

Törene,  HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdullah Çavuşoğlu,  HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay’ın yanı sıra Turkcell Genel Müdürü Kaan  Terzioğlu ve Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  Gediz Sezgin katıldı.

Çavuşoğlu, törende, mobil güvenlik ve iletişim alanında duyulan önemli  bir eksikliğin bu iş birliğiyle giderileceğine inandığını söyledi.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, kişi ve bilgi güvenliği  konularının önemine dikkat çekti. "İki kurum, ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu  alanlardan biri için bir araya geldi." diyen Atalay, HAVELSAN ve Turkcell`in iş  birliği kapsamında başarılı çalışmalar gerçekleştireceğine inandığını vurguladı.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu da endüstri 4.0 devrimine dünya  ile birlikte ayak uydurmanın yanı sıra yerli ve milli teknolojiler geliştirmeyi  yol haritası olarak belirlediklerini ifade etti. Terzioğlu, şu değerlendirmelerde  bulundu: "Bu hedefe ulaşabilmek için HAVELSAN ideal bir ortak. İmza atmış  olduğumuz niyet mektubu ile ülkemizin yeni nesil iletişim teknolojilerini  geliştirmesi ve dünyada söz sahibi olması için önemli bir adım daha atmış  bulunuyoruz. Bu çalışmaların inovasyon ve yerli üretimle birlikte Türkiye’nin  dünyadaki rekabet gücünün artmasına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz."  dedi.

HAVELSAN ve Turkcell arasındaki iş birliği kapsamında, bilgi ve  iletişim teknolojileri ile siber güvenlik konularında ulusal düzeyde ihtiyaç  duyulan yazılımlar geliştirecek. Şirketler, yerli ve milli tasarım, üretim için  Ar-Ge çalışmaları yapacak.

Ayrıca HAVELSAN’ın Ar-Ge ve inovasyon odaklı çalışmaları ile  Turkcell’in sağlayacağı iletişim ağı desteğiyle bilgi ve iletişim teknolojileri  projelerine birlikte çözüm üretilecek, yazılımsal, donanımsal ve mobil  uygulamaların geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek.

26.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p