Monero gönüllüleri Cryptojacking faaliyetlerine karşı savaş başlattı

Monero topluluğu kripto para dolandırıcılarına karşı savaş başlattı.

Kripto paralar insanların finansal bağımsızlığı için devrimsel nitelikte. Fakat hayatımızın artık değişmez bir parçası olan internet bağlantılı elektronik cihazlarımız acaba bağımsız mı? Cryptojacking olarak adlandırılan bu faaliyetler kısaca üçüncü bir kişinin sizden habersiz bir şekilde bilgisayarınızın işlemci gücünü kullanarak kripto para madenciliği yapması olarak özetlenebilir.
 
McAfee Labs’in verilerine göre cryptojacking faaliyetleri yılın ilk çeyreğinde %629, ikinci çeyreğinde ise %86 artış göstermişti. Siber saldırganlar çeşitli nedenlerden dolayı cryptojacking faaliyetlerinde özellikle Monero’yu (XMR) kullanıyor. Monero topluluğu ise bu duruma artık daha fazla sessiz kalamadı ve bir gönüllülük hareketi başlattı.
 
Monero gönüllüleri kripto para dolandırıcılığının önüne geçmek amacıyla Malvare Response Workgroup adlı internet sitesini kurdu. Gönüllüler, insanların cryptojacking faaliyetlerinden korunması amacıyla internet sitelerinde bilgilendirici içerikler yayımlayacak ve aynı zamanda mağdurlara canlı destek sağlayacak. Justin Ehrenhofer 26 Eylül’de paylaştığı blog gönderisinde şunlara değindi:

"Cryptojacking faaliyetlerini tamamen ortadan kaldıramayacağız ancak insanlara Monero’nun ve kripto para madenciliğinin ne olduğunu anlatacağız. Onlara cryptojacking faaliyetleriyle nasıl başa çıkabilecekleriyle ilgili eğitimler vermeyi umuyoruz. Siteye Monero’nun ve kripto para madenciliğinin ne olduğunu açıklayan bir dizi kaynak ekledik. Ayrıca sitede bilgisayarınızın sizin bilginiz dışında kullanılmasını önleyecek bazı yardımcı kaynaklar da var. İnternet sitemizi herkesin anlayabileceği şekilde hazırladık."
 
Cyber Threat Alliance (CTA) tarafından yayımlanan verilere göre siber saldırganlar 2018 yılında cryptojacking faaliyetlerinin %85’inde Monero’yu kullandı. Cryptojacking faaliyetlerinin %8’inde ise Bitcoin kullanılıyor. Diğer kripto paraların aksine Monero’yla kontrol tamamen sizin elinizde. Monero gizlilik ve anonimlik konusunda diğerlerine nazaran daha üstün özelliklere sahip. Bu nedenle Monero kripto para dolandırıcılarının ilk tercihlerinden biri.
 
1,88 milyar dolarlık piyasa değeriyle 114,8 dolardan işlem gören Monero, CoinMarketCap’te de 10. Sırada yer alıyor. Özellikle Bitcoin’in son yıllarda ciddi oranda değer kazanmasıyla işlem ücretleri ve transfer süreleri oldukça artmıştı. Bu nedenle dark web kullanıcıları Bitcoin’e yeni bir alternatif olarak Monero’yu tercih ediyor. Geçtiğimiz ay açık kaynak kodlu Monero cüzdan hizmeti sağlayıcısı XMRWallet.com Tor tarayıcısı için yeni web tabanlı Monero cüzdanını tanıtmıştı.

02.10.2018

Haberler

Dijital para yatırımcısından Bitcoin ile ilgili açıklama

Dijital para yatırımcısı Michael Novogratz, Bitcoin`in yıl sonuna kadar 10

Bitfinex itibari para yatırma işlemlerine yeniden başladı

Bitfinex itibari para yatırma işlemlerinin normale döndüğünü duyurdu.

Dev şirket Bitcoin yatırımlarına olanak verecek!

Müşterilerine ait trilyonlarca dolarlık fonu yöneten dev şirket Bitcoin yat

Novogratz, Bitcoin’de büyük ralli için 2019’un ilk yarısını işaret etti

Milyarder yatırımcı Michael Novogratz, kurumsal yatırımcılar vagona atlayan

ABD, Çin`i `döviz manipülatörü` ilan edebilir

ABD yönetiminin, Çin’i para birimi yuanın değerindeki kayıptan ötürü döviz

FBI’ın kapattığı 1Broker kullanıcıların paralarını iade edecek

sTürk kullanıcılarının yoğun ilgisinin olduğu vadeli Bitcoin işlemleri üzer