Montreal Bankası kripto paraları yasaklıyor

Kanada’nın önemli bankalarından Bank of Montreal (BMO) kripto paraları yasaklıyor. Kripto paralara yasak getiren banka ve şirketlerin sayısı gün geçtikçe artarken, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların fiyatları düşmeye devam ediyor.

Bankanın bir çalışanı şirkete ait personel bülteninin ekran görüntüsünü Reddit’e yükledi. Bültende bankanın kripto para borsalarına yapılan tüm kredi kartı, debit kartı ve online ödemelerin bloke edileceği belirtiliyor. Bank of Montreal’in bahanesi ise diğer yasakçı kurumlarda olduğu gibi volatilite. Bültende geçen ifadeler şu şekilde:
 
“Bank of Montreal kısa süre içinde kripto para satıcılarının işlemlerini bloke etmeye başlayacak. Bu karar kripto paraların dalgalı yapısı sebebiyle ve müşterilerimizin ve bankanın güvenliğini daha iyi bir şekilde koruma amaçlı alındı.”
 
Öte yandan Bitcoin bu yıl 7500 ila 11,500 dolar arasında seyrediyor.  Ancak piyasada gerçekleşen değişikliklerin, Bitcoin’in dokuz yıllık tarihinde daha önceki dönemlerin geneline göre açık ara daha az olduğu göze çarpıyor. Bank of Montreal’in açıklamasında kripto paraların müşterilerin veya bankanın güvenliğini ne şekilde etkilediğine dair herhangi bir yorum veya bu yönde somut bir kötü örnek bulunmuyor.
 
BMO bu kararıyla Visa’nın ayak izlerinden gittiğini gösterdi. JP Morgan Chase, Bank of America ve Citigroup geçtiğimiz ay Bitcoin’e yasak getirmişti. Teknoloji devleri Steam ve Microsoft da ödeme opsiyonlarından Bitcoin’i çıkardı. Sosyal medya platformları ise yasak kervanına “reklam kozuyla” katıldı. Facebook, Google, Twitter ve Snapchat kripto para ve ICO reklamlarına geçtiğimiz haftalarda yasak getirdi.
 
Bunun yanı sıra Bitcoin konusunda u dönüşü niteliğinde kararlar alındı. Örneğin daha önce Bitcoin’e karşı olduğu bilinen Birleşik Krallık merkezli Barclays ABD’nin en büyük borsası Coinbase ile anlaştı.

30.03.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p