Moody`s 13 yıl sonra ilk kez Hindistan`ın notunu yükseltti

Moody`s, 13 yıl aradan sonra ilk kez Hindistan`ın kredi notunu "Baa3"ten "Baa2"ye yükseltirken, notun görünümünü pozitiften durağana çevirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody`s, 13 yıl aradan sonra ilk kez Hindistan`ın kredi notunu bir basamak yükselterek "Baa2"ye çıkarırken, notun görünümünü de pozitiften durağana çevirdi.

Moody`s`in resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, Hindistan`ın yerel ve yabancı para birimi cinsinden kredi notunun "Baa3"ten "Baa2"ye yükseltildiği belirtilerek, notun görünümünün ise pozitiften durağana çevrildiği bildirildi.

Açıklamada, Hindistan`ın kredi notunun artırılması kararında etkili olan gerekçelere de değinilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Notun artırılması kararı, Hindistan`da ekonomik ve kurumsal refomlarda devam eden ilerlemenin, zamanla ülkenin yüksek büyüme potansiyeli ile kamu borcu için finansman tabanını artıracağı, orta vadede kamu borç yükündeki kademeli düşüşe de katkıda bulunacağı beklentimizi yansıtıyor. Bu süre içerisinde Hindistan`ın yüksek borç yükü ülkenin kredi profili üzerinde baskı yaratmaya devam ederken, Moody`s, devreye sokulacak reformların olası olumsuz senaryolarda bile borçlarda keskin bir artış riskini azaltacağına inanıyor."

Mali göstergeler ile kamu genel mali konsolidasyon görünümünde dikkate değer bir bozulmanın not üzerinde negatif baskı yaratacağına işaret edilen açıklamada, böyle bir durumda notun indirilebileceği uyarısında bulunuldu.

Açıklamada, bankacılık sistemi sağlığında önemli bir bozulma ya da dış kırılganlıklarda hızlı bir artış görülmesi halinde de Hindistan`ın notu üzerinde aşağı yönlü baskıların artabileceği vurgulandı.

Moody`s, en son 2004 yılında yatırım tabanındaki iyileşmeyi gerekçe göstererek Hindistan`ın kredi notunu "Baa3"e yükseltmişti.

17.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p