OPEC`in üretim kısıntısında ABD etkisi

İran eski Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü temsilcisi Cevat Yarjani, petrol üretiminde OPEC ve bazı üretici ülkelerin aldıkları kısıntı kararının ABD açısından belirleyici olmadığını belirterek, ABD`de petrol üretiminde karar vericinin devlet değil, özel şirketler olduğunu ifade etti.

İran eski Petrol İhraç Eden Ülkeler  Örgütü (OPEC) temsilcisi Cevat Yarjani, ABD'deki üretim artışının OPEC'in üretimi kısma kararı  üzerindeki etkilerini AA muhabirine değerlendirdi.
 
ABD'de petrol üretiminde gücü elinde bulunduran tarafın özel şirketler  olduğunu dile getiren Yarjani, bu durumu değiştirmenin ancak yasal düzenlemeyle  mümkün olabileceğini söyledi.
 
Yarjani, OPEC ve bazı ülkelerin aldıkları üretim kısıntısı kararının  her ülkede aynı şekilde uygulanamayacağına işaret ederek, "ABD'de petrol üretimi  OPEC ve bazı OPEC dışı ülkelerde gözlemlendiği gibi devlet tekelinde değil,  kontrol ve üretime dair alınan kararlar özel şirket politikaları dahilinde  gerçekleşiyor." dedi.
 
Devletin bu şirketlerin üretim miktarı konusunda herhangi bir karar  alamayacağını vurgulayan Yarjani, "Sonuç olarak Amerikan petrol şirketleri özel  şirketlerdir. Bu şirketlerin üretim seviyesinde alınacak kararlar ancak tekel  karşıtı yasalarla düzenlenebilir. Dolayısıyla bu şirketlerin OPEC ülkelerinin  yaptığı gibi bir araya gelip fiyat ve üretim miktarı konusunda bir anlaşmaya  varmaları mümkün değil." değerlendirmesinde bulundu.
 
"OPEC KAYA PETROLÜNDEKİ ÜRETİM ARTIŞINI İSTEMİYOR"
 
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İşletme Bölümü Öğretim Üyesi  Prof. Dr.  Ramazan Sarı da OPEC'in üretim kısıntısı anlaşmasının ardından ABD'de  petrol üretiminde sürekli bir artış yaşandığını ifade etti.
 
Sarı, ABD'de kaya petrolü üretimde yaşanan artışın OPEC ve kısıntı  anlaşmasına imza atan ülkeler için istenmeyen bir durum oluşturduğunu belirtti.
 
ABD'deki petrol artışı konusunda komplo teorileri üretmenin anlamsız  olduğunu vurgulayan Sarı, şunları kaydetti:
 
"ABD'de petrol piyasasında olanlar basit bir piyasa modeli ile  açıklanabilir. Ortada yanlış varsayımlar üzerine kurulu bir OPEC anlaşması var ve  doğal olarak uzun dönem sonuçlarıyla ilgili beklenen sinyalleri almaya  başlıyoruz. Kesinti anlaşmasını yapan ülkeler, kendi pazar paylarını azalttıkları  gibi anlaşma dışında kalan ülkelerin karlarına da katkıda bulunarak daha güçlü  birer rakip olmalarına yol açıyorlar. Bu durumda örneğin, Rusya'nın anlaşmaya  sonuna kadar destek verip vermeyeceği merak konusu. Anlaşmayla kaybedilen pazar  payı, aynı zamanda anlaşma öncesi duruma dönmeyi imkansız hale getiriyor. Fiyatın  70 doların altında dengeye gelmesi halinde bütün OPEC ülkeleri çok ciddi ekonomik  ve sosyal sorunlarla karşı karşıya kalacak. Hali hazırda bu ülkelerin üçte  ikisinin iflasın eşiğinde olduğu hesaba katılacak olursa, üretimi biraz daha  sınırlamak suretiyle pazar payını azaltmaya yönelik yeni bir adım atılmasından  başka şansları kalmamış olabilir. Bu da sürekli pazar payı kaybına yol açan bir  kısırdöngü yaratabilir."

18.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p