Petrol için kritik toplantı başladı

OPEC`in 173. Olağan Toplantısı Viyana`da başladı. Toplantıda, petrol üretiminin azaltılması kararının 9 ay daha uzatılması bekleniyor.

OPEC`in 173. Olağan Toplantısı, petrol fiyatlarının artmasını sağlayabilmek amacıyla alınan üretim kısıntısı kararının uzatılmasını görüşmek üzere Avusturya`nın başkenti Viyana`da başladı.

OPEC Genel Merkezi`ndeki toplantıya, OPEC üyesi 14 ülkenin petrol bakanları katıldı.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid El-Falih, toplantı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dünya piyasasındaki mevcut durumu göz önünde bulundurarak petrol üretim kısıntısı kararının uzatılmasını talep edeceklerini anlattı.

El-Falih, petrol piyasalarının şu anki durumdan memnun olduklarını belirterek, "Söz konusu kararın 9 ay daha uzatılması iyi olacak" ifadesini kullandı. Petrol üretiminin azaltılmasının doğru bir karar olduğunu vurgulayan El- Falih, OPEC üyesi ve üye olmayan ülkelerin iş birliği ile önemli bir başarı elde edildiğini kaydetti.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene de petrol üretimi kısıntısı kararını değerlendirirken, “2018 Mart`a kadar uygulamanın uzatılması kararı almıştık. Biz petrol üretim kısıntısının uzatılmasına karşı değiliz, ancak 9 ay yerine 6 ay uzatılmasının daha iyi olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Birleşik Arap Emirliği Enerji Bakanı Suhail Mohamed Al Mazrouei ise petrol piyasasında istikrarın önemine değindi. Al Mazrouei, "Bizim hedefimiz fiyatların artırılması değil, hedefimiz petrol piyasalarında istikrarın sağlanması ve yatırım olanaklarının artırılması" dedi.

Toplantıya Mısır ve Türkmenistan petrol bakanları da misafir olarak katıldı.

OPEC üyesi ve OPEC üyesi olmayan üreticilerin bir araya geleceği öğleden sonraki diğer toplantıda, 2016’nın Kasım ayında kararlaştırılan ve mayısta 9 ay daha uzatılan petrol üretiminin azaltılması kararı ele alınacak.

Petrol fiyatlarının yükselmesine katkıda bulunması nedeniyle söz konusu kararın yeniden uzatılması bekleniyor.

OPEC’in 2016’nın Mayıs ayında gerçekleştirdiği olağan toplantıda, yıllık petrol üretim seviyesinin günlük 1,2 milyon varil, Rusya`nın da aralarında bulunduğu OPEC üyesi olmayan ülkelerin de üretimlerini 600 bin varil düşürmesi konusunda anlaşmaya varılmıştı.

30.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p