Petro’ya `Satoshi Nakamoto` ödülü

Venezuela’nın devlet destekli kripto parası Petro, Rusya Kripto Para ve Blockchain Birliği tarafından “Satoshi Nakamoto” ödülüne layık görüldü.

Hakkında ileri sürülen olumsuz haberlere ve karşıt görüşlere rağmen Venezuela’nın devlet destekli kripto para projesi El Petro geçtiğimiz günlerde “Satoshi Nakamoto” ödülüne layık görüldü. Rusya Kripto Para ve Blockchain Birliği (RACIB) tarafından verilen ödülü alan Petro’nun Blockchain sektörünün gelişimine sağladığı benzersiz katkılardan dolayı bu ödüle sahip olduğu ifade ediliyor.
 
Ödülün Petro’ya sunulduğu tören Rusya’da gerçekleşti ve törene Venezuela büyük elçisi Carlos Rafael Faria Tortosa da katıldı. Üstelik törende ödül alan tek isim Petro değildi. Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen törende on iki farklı projeye daha ödül verildi. Ayrıca sözü geçen tören BLOCKCHEINF 2018 adı verilen ve Racib tarafından organize edilen bir kongre kapsamında gerçekleşti. Racib isimli organizasyon ise Rusya’daki Blockchain sektöründe, geleneksel piyasalarda ve finansal teknoloji sektöründe bir hayli aktif olduğu bilinen çeşitli kademelerden yetkililerin bulunduğu bir oluşum olarak faaliyetleri sürdürüyor.
 
Öte yandan Petro’ya Rusya’daki bir sosyal oluşum tarafından verilen bu ödül Rus yetkililerin El Petro projesine oluşum aşamasında destek verdikleri yönündeki iddiayı kuvvetlendirdi. Ayrıca Venezuela merkezli yerel bir haber kanalı olarak bilinen Telesur tarafından yayınlanan bir habere göre Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Nikolaevich Ryazantsev belirli konuları konuşmak üzere bu nisan ayında Venezuela’yı ziyaret etti. Ziyaret esnasında konuşulması planlanan konular arasında Petro’ya ilişkin hususların olduğu ifade ediliyor. Venezuela ekonomik bölgesinin başkan yardımcısı Wilmar Castro tarafından ileri sürülen bir öneride Petro’nun Latin Amerikalı uluslar arasında bir ödeme yöntemi olarak benimsenmesi için kurulacak bir işbirliğinden bahsediliyor.
 
Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda Time dergisinde yayınlanan bir haberde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Venezuela’nın kripto parası Petro’ya alenen destek verdiği iddia edilmiş ve bu haberler toplulukta büyük yankı uyandırmıştı. Basın açıklamasının detaylarına göre Denis Druzhkov ve Fyodor Bogorodsky adındaki iki Rus yetkili devlet destekli kripto para El Petro projesinin aracıları olarak faaliyet gösterdiler. Denis Druzhkov Zeus Trading isimli bir işlem platformunun CEO’su olarak biliniyor. Fyodor Bogorodsky ise Aerotrading isimli bir başka işlem platformunun müdürü olarak tanımlanıyor. Ayrıca Bogorodsky şirketle ilgili birtakım vadeli sözleşmelerde dolandırıcılık yaptığı için Birleşik Devletler sınırları içerisinde hüküm giydi. Bu nedenle Bogorodsky’nin Uruguay’da yaşamına devam ettiği ifade ediliyor.
 
Sözü geçen iki şahsın isimlerinin karıştığı iki şirket de Venezuela devlet başkanı Maduro’yu projelerinin üyesi olarak duyurdular. Konuya ilişkin kamuoyuna duyurulan tüm bu detaylara rağmen Rus yetkililer Petro ile herhangi bir ilişkilerinin olmadığının altını çiziyorlar.
 
Başkan Maduro’nun tüm desteklerine rağmen Venezuela Millet Meclisi böylesi bir para biriminin yasa dışı hatta anayasaya aykırı olduğunu belirtmişti. Bununla yetinmeyen meclis sözü geçen kripto parayı defaatle bir dolandırıcılık olarak nitelendiriyor ve projeye yatırım yapacak kullanıcıları muhtemel riskler hakkında uyarıyor. Ancak projenin yasalara uygun olduğu görüşünde olan kurumlar da bulunuyor. Çin merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Dagong da Petro’nun yasal olduğunu düşünenler arasında yer aldığını yaptığı bir açıklamayla kamuoyuna duyurdu.
 
Birleşik Devletler başkanı Donald Trump Venezuela devlet başkanı Maduro’nun da gayretleriyle piyasaya sürülen kripto para Petro’nun aleyhinde düşüncelere sahip olduğunu ifade etmişti. Öyle ki Trump Petro’nun Birleşik Devletler’de kullanımını yasaklayan bir tasarıyı imzalamıştı. Ayrıca Venezuela merkezli araştırma şirketleri tarafından yürütülen anket çalışmalarının sonuçlarına göre Başkan Nicolas Maduro’nun Petro ICO’sunda toplanan toplam fon miktarını kamuoyuna yanlış rakamlarla açıklamış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Petro’ya karşı ileri sürülen tüm bu düşüncelere ve birtakım olumsuzluklara rağmen başkan Maduro projeye olan inancını sürdürüyor. Hatta Maduro gelecekte Petro Gold adında yeni bir token daha çıkarmayı planlıyor. Petro’dan sonraki ikinci devlet destekli kripto para olacağı düşünülen Petro Gold ülkenin altın rezervlerine dayandırılacak. Bilindiği gibi Venezuela dünyadaki ikinci en büyük altın rezervine sahip.

17.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p