Piyasalar, Fed`in projeksiyonlarına odaklandı

ABD Merkez Bankası`nın bu haftaki toplantısının ardından açıklayacağı faiz projeksiyonları, piyasalar için beklenen faiz artışından daha fazla önem taşıyor.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bugün başlayacak toplantısına  ilişkin beklentilerini AA muhabiriyle paylaşan Amerikalı ekonomistler, bankanın  politika faizini, güçlü istihdam ve büyüme performansına bağlı olarak 25 baz puan  artırmasına garanti gözüyle bakıyor.
 
FOMC’nin yılın son toplantısında üçüncü kez faiz artışına gitmesini  halihazırda fiyatlamış olan piyasalar ise bankanın faiz kararından ziyade gelecek  yıla yönelik faiz projeksiyonlarını merakla bekliyor.
 
Faiz artırılacağı konusunda hemfikir olan ekonomistlerin son kez eylül  ayında güncellendiğinde 2018'de 25 baz puanlık üç faiz artışı olacağına işaret  eden "noktasal grafik"e yönelik tahminleri ise birbiriyle örtüşmüyor.
 
“FAİZ PROJEKSİYONU 3’TEN 4’E ÇIKABİLİR”
 
Moody's Analytics Direktörü Ryan Sweet, FOMC’nin faiz oranını 25 baz  puan artırarak yüzde 1,25-1,50 aralığına yükseltmesini beklediğini belirterek,  “FOMC toplantısından çıkacak en kritik mesaj, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin 2018 için  verecekleri sinyal olacak” dedi.  
 
Beyaz Saray ve Cumhuriyetçilerin vergi reformunda önemli ilerleme  kaydetmesinin  “noktasal grafik”e yansıyacağını düşünen Sweet, “İş gücü  piyasasında süregelen güçlenme ve muhtemel vergi yasası, medyan faiz  projeksiyonunun üçten dörde yükselmesi ihtimalini kuvvetlendirdi. Piyasalar ise  şu anda gelecek sene için bir ya da iki faiz artışı öngörüyor” değerlendirmesini  yaptı.
 
Sweet, makroekonomik projeksiyonlarda ise 2018-2019 yıllarına ilişkin  işsizlik oranı tahminlerinin aşağı, büyüme beklentilerinin ise yukarı revize  edileceği öngörüsünde bulundu.  
 
Toplantıda bilanço küçültme programının beklendiği gibi aylık  limitlerin 10 milyar dolar yükseltilmesiyle devam edeceğini kaydeden Sweet, FOMC  karar metninde kayda değer bir değişiklik beklemediğini dile getirdi.
 
“NOKTASAL GRAFİK YİNE 3 FAİZ ARTIŞINA İŞARET EDECEK”
 
High Frequency Economics’in Başekonomisti Jim O’Sullivan da FOMC’nin  faiz oranını muhtemelen iki muhalif oya rağmen artıracağını ifade etti. 
 
Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Chicago Fed Başkanı Charles  Evans’ın karara karşı çıkacağını öngören O’Sullivan, ilk kez oy kullanacak Randal  Quarles’in ise faiz artırılmasını destekleyeceğini dile getirdi. 
 
O’Sullivan, geçen hafta açıklanan çeyreklik emek maliyeti verisinin  zayıf gelmesinin sıkılaştırmaya bir süre ara verilmesini savunan üyelerin elini  güçlendireceğini belirterek, “Noktasal grafikteki projeksiyonlar 2018 yılında  muhtemelen 75 baz puanlık sıkılaştırma yapılacağını gösterecek” dedi.  
 
FOMC karar metnindeki görece “şahin” tonun korunacağını düşünen  O’Sullivan, Fed Başkanı Janet Yellen’in basın konferansında mali politikalara  yönelik sorulara net yanıt vermekten kaçınacağını sözlerine ekledi.
 
“FOMC’DEKİ BOŞ KOLTUKLAR PROJEKSİYONLARI OKUMAYI ZORLAŞTIRACAK”
 
ETX Capital’ın Kıdemli Piyasa Analisti Neil Wilson ise piyasa  aktörlerinin FOMC’nin ekonomik projeksiyonlarında aradıklarını  bulamayabileceklerine işaret etti. 
 
Fed’in Yönetim Kurulu’nda 4 üyenin eksik olduğuna dikkati çeken  Wilson, “Noktasal grafik ve diğer ekonomik projeksiyonların geçerliliği, Fed’in  yönetiminde gelecek yıl kimlerin yer alacağı henüz belli olmadığı için daha az  olacak. Bu durum gelecek yıl nasıl bir politika izleneceğine yönelik belirsizliği  artırıyor” ifadelerini kullandı.      FOMC'nin faiz kararı ve ekonomik  projeksiyonları, iki günlük toplantının tamamlanmasının ardından çarşamba günü  TSİ 22:00'de açıklanacak. Fed Başkanı Janet Yellen'in görevinden ayrılmadan  önceki son FOMC  Basın Konferansı ise TSİ 22:30'da başlayacak.

12.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p