Piyasalar ABD büyüme verisine odaklandı

Küresel piyasalar, dün karışık bir seyir izlemesinin ardından bugün ABD`de açıklanacak büyüme verilerine odaklandı.

ABD'de, dün vergi sisteminde önemli değişiklikler öngören yasa teklifi, ABD Temsilciler Meclisi'nde yapılan nihai oylamada kabul edildi. Kongrenin her iki kanadından geçen tasarı, ABD Başkanı Donald Trump'ın imzalamasının ardından yasalaşacak. Ayrıca, dün açıklanan ikinci el konut satışları, kasımda yüzde 5,6 artarak 2006 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Söz konusu gelişmelere karşın Dow Jones endeksi yüzde 0,11, S&P 500 endeksi yüzde 0,08 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,04’lük sınırlı oranda değer kaybetti.

Avrupa tarafında, Almanya'da hükümet kurma çalışmaları gündemi meşgul etmeye devam ederken, dün açıklanan Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) kasımda yıllık yüzde 2,5 ile beklentiler doğrultusunda arttı. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,11, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,56 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,25 değer kaybetti. Almanya'da Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) dün bir araya gelmesinin ardından koalisyon ön görüşmelerinin 7 Ocak 2018'de başlayıp 12 Ocak'ta tamamlanması konusunda anlaşma sağlandı.

Japonya Merkez Bankası (BoJ), bugün beklentiler doğrultusunda faizler ve para politikasında değişiklik yapmazken, BoJ üyesi Goushi Kataoka, karar sonrası yaptığı açıklamada, bankanın iç faktörlerden dolayı fiyat istikrarı hedefine ulaşma zamanında bir erteleme yaşanması durumunda ek gevşeyici önlemler alınmasının gerekebileceğini ifade etti. Kararın ardından Nikkei 225 endeksi yatay bir seyir izlerken, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 yükseliş kaydetti.

Yurt içinde, dün 109.628 puana kadar gerileyen BIST 100 endeksi, bu seviyede etkisini artıran alımlarla toparlayarak artıya geçti ve günü yüzde 0,25 değer kazancıyla 110.455 puandan tamamladı. Dün 3,8158'e kadar gerileyen dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 3,8250 seviyesinde dengelendi.

Analistler, bugün yurt içinde tüketici güven endeksi, yurt dışında ise ABD'de açıklanacak 3'üncü çeyrek büyüme verisinin yatırımcıların odağında olacağını belirterek, BIST 100 endeksinin 111.200 seviyesinin direnç, 108.500 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, aralık ayı tüketici güven endeksi

14.30 Türkiye, TCMB haftalık para ve banka istatistikleri

16.30 ABD, 3. çeyrek GSYH

16.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

18.00 Avro Bölgesi, aralık ayı tüketici güven endeksi

21.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p