Piyasalar açıklanacak verilere odaklandı

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün ve yarın açıklanacak önemli makroekonomik veriler yatırımcıların odağında olacak.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıdığını açıklaması, Almanya'da hükümet kurma çalışmaları ve Brexit görüşmeleri, piyasalarda gündemin, ekonomiden siyasi gelişmelere dönmesine neden olsa da bugün Avro Bölgesi'nde büyüme ve yarın ABD'de istihdam raporu verilerinin yatırımcı kararları üzerinde belirleyici olacağı ifade ediliyor.

Dolar endeksi, dün yükselişe geçerek yüzde 0,25 artışla 93,6'ya çıkarken, New York borsasında karışık bir seyir izlendi. Dow Jones endeksi yüzde 0,16 değer kaybetti, S&P 500 endeksi yatay seyretti, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,21 yükseldi.

Avrupa tarafında, Brexit görüşmeleri ve Almanya'da hükümet kurma çalışmaları devam ederken, İngiltere'nin Brexit sürecinden sorumlu Bakanı David Davis, ayrılığın ülke ekonomisi üzerindeki etkilerinin henüz değerlendirilmediğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu Üyesi Yves Mersch, dün yaptığı konuşmada, varlık alım programının çok erken ve çok hızlı bir şekilde geri çekilmesi durumunda faizlerin hızlı bir şekilde artabileceği uyarısında bulundu.

Söz konusu gelişmelerle Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,38 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,02 değer kaybederken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,28 yükseldi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s'in dün Japonya’nın "A1" olan kredi notunu ve "durağan" olan kredi notu görünümünü teyit etmesinin ardından bugün Nikkei 225 endeksi, kapanışa yakın yüzde 1,3 değer kazandı. Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise yüzde 0,6 düşüş kaydetti.

Yurt içinde, dün satış baskısının etkili olduğu Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,90 değer kaybederek günü 105.304 puandan tamamladı. Dolar/TL ise dünkü sınırlı yükselişin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 3,8550 seviyelerinde dengelendi.

Analistler, bugün Almanya'da sanayi üretimi ve Avro Bölgesi büyüme verileri ile yarın ABD'de açıklanacak istihdam raporunun yatırımcıların odak noktasında olduğunu belirterek, siyasi gelişmelerin de izlenmeye devam edileceğini kaydetti. Dolar/TL'nin 3,8470'in altına gerilemesi durumunda düşüşünün ivme kazanabileceğini ifade eden analistler, BIST 100 endeksinde 104.200 seviyesinin destek, 107.000 seviyesinin direnç konumuna geldiğini söyledi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Almanya, ekim ayı sanayi üretimi

13.00 Avro Bölgesi, 3. çeyrek GSYH

14.30 Türkiye, TCMB haftalık para ve banka istatistikleri

16.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları

07.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p