Piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar, kısa vadeli faizlerin yükselmesi, siyasi gelişmeler ve düşen emtia fiyatlarının etkisiyle negatif bir seyir izliyor.

ABD'de, vergi reformuna ilişkin belirsizliklerin devam etmesi ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu ayki toplantısı öncesinde kısa vadeli faizlerin yükselişini sürdürmesinin negatif etkisiyle pay piyasalarında satıcılı bir seyir izlendi. Dün Dow Jones endeksi yüzde 0,45, S&P 500 endeksi yüzde 0,37 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,19 değer kaybederken, dolar endeksi 93,0-93,5 dar bandı içindeki yatay seyrini sürdürdü. Analistler, dün imalat dışı ISM endeksinin beklentilerin altında kalması ve faizlerdeki yükselişin etkisiyle gerileyen emtia fiyatlarının pay piyasalarındaki satış baskısını artırdığını ifade etti.

Avrupa tarafında, Brexit ve Almanya’da hükümet kurulması ile ilgili belirsizlikler devam ederken, avro/dolar paritesi, analistlerin kısa vadede önemli destek olarak nitelendirdiği 1,18'in üzerinde tutundu. Dün Almanya'da açıklanan hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi'nin beklentilerin altında kalmasıyla DAX endeksi yüzde 0,08 değer kaybederken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,26 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,16 düşüş kaydetti.

Bugün küresel piyasalarda azalan risk iştahının etkisiyle kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,9, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,8 değer kaybetti.

Yurt içinde, döviz kurlarındaki düşüş eğiliminden destek bulan BIST 100 endeksi, dün yüzde 0,99 değer kazanarak 106.260 puana çıktı. Dün 3,8441'den günü tamamlayan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 3,85'in hemen üzerinde dengelendi.

Analistler, ABD'de kısa vadeli tahvil faizlerinin yüzde 1,83'ün üzerini test etmesinin altın başta olmak üzere emtia fiyatlarını negatif etkilediğini belirterek, küresel anlamda siyasi belirsizliklerin de risk iştahının azalmasına neden olduğunu kaydetti. Bugün ABD'de açıklanacak ADP özel sektör istihdam verisinin takip edileceğini ifade eden analistler, BIST 100 endeksinde 106.400 ve 108.000 seviyelerinin direnç, 103.500 seviyesinin destek konumunda olduğunu söyledi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Almanya, ekim ayı fabrika siparişleri

16.15 ABD, kasım ayı ADP özel sektör istihdamı

06.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p