Piyasalar yoğun veri trafiğine odaklandı

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün Avrupa ve ABD`de hareketlenecek veri trafiği yatırımcıların kararları üzerinde belirleyici olacak.

ABD'de dün gün içinde rekorlar kıran borsalar, hisse bazlı hareketlerin etkisiyle karışık bir görünüm sergiledi. Dow Jones endeksi, gördüğü en yüksek seviye rekorunu 24.500 puanın üzerine taşımasının ardından kazançlarının bir kısmını geri verse de önceki kapanışa göre yüzde 0,34 artarak 24.314 puanla tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. S&P 500 ve Nasdaq endeksi ise gün içinde etkisini artıran satışlarla sırasıyla yüzde 0,11 ve yüzde 1,05 değer kaybetti.

Analistler, New York borsasında teknoloji hisselerinden sanayi, finans ve perakende hisselerine geçişlerin etkili olduğunu belirterek, yasalaşmaya adım adım yaklaşan vergi tasarısının bu geçişi tetiklediğini kaydetti. Bugün hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve dış ticaret verilerinin izleneceğini ifade eden analistler, vergi reformu ile ilgili gelişmelerin de yatırımcıların odağında kalmaya devam edeceğini bildirdi.

Avrupa tarafında, Brexit görüşmeleri gündemi meşgul etmeye devam ederken, dün pay piyasalarında hızlı yükselişler görüldü. Almanya'da DAX endeksi yüzde 1,53, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,36 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,53 değer kazandı.

Avro Grubu Başkanı Jeroen Dijsselbloem, dün yaptığı açıklamada, Yunanistan ile kreditörler arasında yapılan görüşmelere ilişkin, "Yunanistan ve kurumlar arasında teknik seviyede bir anlaşma sağlandı." dedi.

Bu arada, İngiltere Başbakanı Theresa May ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker arasındaki görüşmeden Brexit ile ilgili anlaşma çıkmamasına karşın taraflar, bu hafta sonuna kadar başlıca konularda anlaşma sağlanabileceğini kaydetti.

Bugün Japonya ve Çin'de açıklanan hizmet sektörü PMI verilerinin önceki aya göre düşüşe işaret etmesinin ardından kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,1 değer kaybetti.

Yurt içinde, dün açıklanan kasım ayı enflasyon verisinin yıllık yüzde 12,98 artışla beklentileri aşmasına karşın döviz kurları geriledi. BIST 100 endeksi ise analistlerin direnç olarak nitelendirdiği 105.000 puanı aştı. Endeks, dün günü yüzde 1,60 artışla 105.215 puandan tamamlarken, yüzde 1 düşüş kaydeden dolar/TL, bugün bankalararası piyasa açılışında 3,8730 seviyesinde dengelendi.

Analistler, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2018 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu'nun takip edileceğini belirterek, BIST 100 endeksinde 105.500 ve 106.400 seviyelerinin direnç, 103.500 puanın destek konumuna geldiğini kaydetti.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.30 Türkiye, TCMB 2018 Yılı Para ve Kur Politikası Raporu

11.55 Almanya, kasım ayı hizmet sektörü PMI

12.00 Avro Bölgesi, kasım ayı hizmet sektörü PMI

12.30 İngiltere, kasım ayı hizmet sektörü PMI

14.30 Türkiye, kasım ayı reel efektif döviz kuru

16.30 ABD, ekim ayı dış ticaret

17.45 ABD, kasım ayı hizmet sektörü PMI

18.00 ABD, kasım ayı ISM imalat dışı endeks

05.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p