Piyasaların gözü euro/dolar paritesinde

ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte, euro/dolar paritesinin 6 ay içerisinde 1,15 seviyesine kadar gerileyebileceğini ancak paritenin uzun dönemde 1,25-1,30 seviyelerine kadar yükselebileceğini belirtti.

Euro/dolar paritesi,  Alman ekonomisine ilişkin politik istikrarsızlık  endişelerinin azalmasıyla yükseliş trendine geçti.

Bu ay içerisinde 1,1555`e kadar gerileyen euro/dolar paritesi, Almanya  Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela  Merkel`in partisinin Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile koalisyon kurma hedefiyle  görüşmeler yapmaya hazır olduğunu belirtmesiyle 1,1961`e kadar yükseldi ve 22  Eylül`den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Ekonomistler, ABD Senatosu`nda oylanacak  vergi reformunun da  euro/dolar paritesinin yönü üzerinde belirleyici olduğunu ifade etti.

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan ING Group Euro Bölgesi Başekonomisti Peter Vanden Houte, euro/dolar paritesinin 6 ay içerisinde  1,15 seviyesine kadar gerileyebileceğini ancak uzun dönemde 1,25-1,30  seviyelerine kadar yükselebileceğini belirtti.

Almanya`daki zorlu koalisyon görüşmelerinin parite üzerinde önemli bir  etkisinin olmadığını ifade eden Houte, doların euroya karşı zayıflamasının  sebebinin ABD Senatosu`nda vergi reformunun henüz kabul edilmemesi olduğunu  aktardı.

Houte, euronun Avrupa ekonomisinin beklenenden daha güçlü performans  sergilemesiyle değer kazandığını dile getirerek, Euro Bölgesi`ndeki bütün güven  göstergelerinin rekor seviyelere yakın olduğunu anlattı. Doların hala aşırı  değerli olmasından dolayı uzun vadede değer kaybedeceği öngörüsünde bulunan  Houte, kısa vadede durumların dolar için daha az olumsuzluk içerdiğini kaydetti.  Houte, Avrupa Merkez Bankası`nın (ECB) faizleri sabit tutarken, ABD Merkez  Bankası`nın (Fed) faizleri artıracak olmasının dolar için pozitif olduğuna  dikkati çekti.

Yatırımcıların euroya yoğun bir şekilde yatırım yaptığını vurgulayan  Houte, euroyla ilgili güzel haberlerin zaten fiyatlandığını belirtti.

"BÜYÜME, ENFLASYON VE FAİZİN EURO BÖLGESİ`NDE YATIRIMLARA VE EUROYA  DESTEĞİ DEVAM EDİYOR"

Rabobank Uluslararası Başekonomisti ve Euro Bölgesi Stratejisti Elwin  de Groot ise euro/dolar paritesinin 6 ay içerisinde 1,20, 12 ay içerisinde de  1,22 seviyesine ulaşacağı öngörüsünde bulundu.

Almanya`da ekonomik güven verisinin yukarı yönlü olarak sürpriz  yaptığını ve Euro Bölgesi`ndeki diğer ülkelerdeki büyümenin güçlü olduğunu  vurgulayan Groot, ekonomik büyümenin, düşük enflasyonun ve düşük faiz oranlarının  birleşiminin Euro Bölgesi`nde yatırımları ve euroyu desteklemeye devam ettiğini  kaydetti.

Groot, euro/dolar paritesinin ABD Senatosu`nda oylanacak olan vergi  reformunun senatodan geçmesin veya geçememesinden yoğun bir şekilde  etkileneceğini ifade etti.

29.11.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p