RES ihalelerinde ikinci gün

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin ikinci gününde, 8 bölge için toplamda planlanan 370 megavattan en düşük teklif alınan 350 megavatlık kapasitenin tahsisi tamamlandı.

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Muhammed  Mustafa İzgeç'in komisyon başkanlığını yaptığı toplam 370 megavat kapasiteli  ihaleler için 108 firmanın başvurusu alındı.
 
İhalelerde en düşük teklif, Hatay bölgesi için verildi. Söz konusu  bölge için verilecek 30 megavatlık ön lisansa yönelik 7 firmanın teklif dosyaları  incelendi.
 
Hatay bölgesinde kilovatsaat başına -1,83 dolar/cent teklif veren  Böğürtlen Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ'ye 30 megavat kapasite  tahsisi uygun bulundu. Şirketin bu bölgede kuracağı santralin adı Böğürtlen RES  olacak.
 
Malatya bölgesi için düzenlenen ihalede 11 şirket yarıştı. Toplamda 80  megavatlık kurulu güç için Tunna Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ, kilovatsaat  başına -1,81 dolar/cent teklif vererek 30 megavat kapasitenin sahibi oldu. Kalan  50 megavat, Sandal Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ'ye tahsis edildi.  Tunna Enerji'nin burada kuracağı santralin adı Gülümuşağı RES, Sandal Enerji'nin  kuracağı santralin adı ise Sandal RES olacak.
 
Adıyaman bölgesindeki 40 megavatlık kapasite için 6 şirket yarıştı.  Errol Enerji Üretimi Sanayi ve Ticaret AŞ  kilovatsaat başına -1,40 dolar/cent  teklif vererek 20 megavat kapasitenin sahibi oldu. Kalan 20 megavat ise  kilovatsaat başına -0,77 dolar/cent teklif veren Özgül Lilyum Yenilenebilir  Enerji ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi'ne tahsis edildi.
 
Toplam kapasitesi 40 megavat olan Ardahan - Kars bölgesi için Ceres  Elektrik Üretim AŞ kilovatsaat başına 7,29 dolar/cent teklif vererek 20 megavat  kapasitenin sahibi oldu. Kalan 20 megavat ise uygun teklif bulunmadığından tahsis  edilemedi.
 
Erzincan bölgesindeki 50 megavatlık kapasite için 4 şirket teklif  sundu. Arapgir Elektrik Enerjisi Üretim AŞ, kilovat saat başına -1,33 dolar/cent  teklifle 48 megavatlık kapasiteyi almaya hak kazandı. Kalan 2 megavatlık kısmın  lisans sahibi ise kilovatsaat başına 6,20 dolar/cent teklif veren Bengü Enerji  Üretim Sanayi ve Ticaret AŞ oldu. Arapgir Şirketi'nin bu bölgede kuracağı  santralin adı Arapgir RES olacak, Bengü Enerji ise Bengü RES adlı santrali inşa  edecek.
 
Toplamda 40 megavatlık kapasiteye sahip Kahramanmaraş - Osmaniye  bölgesinde, en düşük teklifi veren Güney Res Enerji ve Ak Jeo Enerji'ye 20'şer  megavatlık kapasite tahsis edildi. Bu bölge için 11 şirket teklif sundu.
 
Kocaeli - Yalova bölgesi için 40 megavatlık kapasite, kilovatsaat  başına -1,41 dolar/cent ile en düşük teklif veren Karanfil Yenilenebilir Enerji  ve Elektrik Üretim AŞ'ye kapasitenin tamamı tahsis edildi. Şirketin burada  kuracağı santralin adı Karanfil RES olacak.
 
Toplam 50 megavat kapasiteye sahip Yozgat Bölgesi için kilovatsaat  başına -1,58 dolar/cent teklif veren Sandeks Enerji Üretimi Sanayi ve Ticaret AŞ  30 megavatlık lisansın sahibi oldu, 20 megavat ise Menekşe Yenilenebilir Enerji  ve Elektrik Üretim Ticaret AŞ'ye tahsis edildi. Bu bölge için 15 şirketin teklifi  yarıştı.
 
Böylece rüzgar enerjisi ön lisans ihalelerinde bugün 8 bölge için  toplam 350 megavatlık ön lisans verildi. Toplamda planlanan 370 megavatlık  kapasiteden kalan 20 megavat ise tahsis edilemedi.
 
Rüzgarda 21-23 Haziran'da tamamlanan ön lisans ihaleleriyle toplamda  11 bölge için 710 megavatlık ön lisans verilmişti. 29 Aralık'a kadar devam  edilecek rüzgar ön lisans ihalelerinde şirketlere bin 330 megavat kapasite daha  tahsis edilecek.

26.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p