RES ihalelerinde ilk gün sona erdi

Rüzgar enerjisi ön lisans ihalelerinin ilk gününde 8 bölge için toplam 430 megavat kapasite tahsis edildi.

Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim santrali  kurulması amacıyla yapılan ön lisans ihalelerinin ilk gününde 8 bölge için toplam  430 megavat kapasite tahsis edildi. 
 
Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) Genel Müdür Yardımcısı Muhammed  Mustafa İzgeç'in komisyon başkanlığını yaptığı ihalelere 101 firma teklif sundu.
 
İhalelerde en düşük teklif, İstanbul bölgesi için verildi. Söz konusu  bölge için verilecek 50 megavatlık ön lisans yönelik 5 firmanın teklif dosyaları  incelendi.
 
İstanbul bölgesinde kilovatsaat başına -1,71 dolar/cent teklif veren  Gelgit Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ'ye 49,5 megavatlık kapasite  tahsisi uygun bulundu. Aynı bölge için kalan 0,5 megavat kapasite ise Polat  Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ'ye verildi. Bölgede Gelgit RES ve İstanbul RES adlı  iki santral kurulacak.
 
Gaziantep - Kilis bölgesindeki 40 megavatlık kapasite için 6 şirket  yarıştı. Lacivert Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ kilovatsaat başına  -1,63 dolar/cent teklif vererek 40 megavat kapasitenin sahibi oldu. Şirket burada  Lacivert RES adlı bir santral inşaa edecek.
 
Elazığ bölgesindeki 40 megavatlık kapasite için 4 şirket teklif sundu.  Buca Rüzgar Güneş Yenilenebilir Enerji ve Elektrik Üretim AŞ -0,63 dolar/cent  teklifle 40 megavatlık kapasiteyi almaya hak kazandı. Bölgede kurulacak santralin  adı Buca RES olacak.
 
Bolu - Düzce - Sakarya bölgesindeki 30 megavat kapasite için 7 şirket  ihaleye girdi. Günışığıges Elektrik Üretim AŞ, kilovatsaat başına 3,78 dolar/cent  teklif ile 30 megavat kapasitenin sahibi oldu. Şirket, bölgede Günışığıges RES  santralini kuracak.
 
Bitlis - Muş  bölgesindeki 40 megavat yarışma için 2 firma teklif  verdi. İki firmaya da 20'şer megavatlık kapasite tahsis edildi.
 
Günün en yüksek kapasitesi olan Antalya Bölgesi'nde, 100 megavatlık  kurulu güç için en düşük teklifi veren firmalardan Enyat Enerji Yatırımları ve  Elektrik Üretim Ticaret AŞ'ye 50, Akhisar Enerji AŞ'ye 30 ve Dere Enerji AŞ'ye  ise iki ayrı proje için toplam 20 megavatlık kapasite tahsis edildi.
 
Toplamda 60 megavatlık Amasya - Samsun bölgesinde en düşük teklifi  veren firmalardan Doğages Elektrik Üretim AŞ'ye 49, Ekores Enerji Elektrik Üretim  AŞ'ye de 11 megavatlık kapasite tahsis edildi.
 
Çorum-Kastamonu-Sinop için 70 megavatlık yarışma için en düşük teklifi  veren firmalardan Ekores Enerji Elektrik Üretim AŞ'ye 5 megavat, Res Anatolia  Holding AŞ'ye de 65 megavatlık kapasite tahsis edildi.
 
Böylece rüzgar enerjisi ön lisans ihalelerinde bugün 8 bölge için  toplam 430 megavatlık ön lisans verildi.
 
Rüzgarda 21-23 Haziran'da tamamlanan ön lisans ihaleleriyle toplamda  11 bölge için 710 megavatlık ön lisans verilmişti. 29 Aralık'a kadar devam  edilecek rüzgar ön lisans ihalelerinde şirketlere bin 700 megavat kapasite daha  tahsis edilecek.

25.12.2017

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p