Ripple bankaların ilgisini çekmeye devam ediyor

Güney Kore merkezli banka Woori Bank uluslararası havale işlemlerinde Ripple ile çalışacaklarını duyurdu. Piyasanın önde gelen kripto paralarından birisi olarak bilinen Ripple kullanıcılarına kolaylıklar sağlayan ve kripto paralara dayanan hızlı bir ödeme altyapısıyla dikkatleri çekiyor.

Woori Bank bünyesinde faaliyetlerine devam eden Dijital Strateji Departmanı geçtiğimiz Ocak ayından itibaren yürüttüğü “işlem gerçekleştirme testlerini” başarılı bir şekilde sonlandırdı. Bu denemelerden olumlu sonuçlar alan banka Ripple teknolojisini dünya çapında gerçekleştirilecek havale işlemlerine uygulamayı düşünüyor.
 
Banka tarafından gerçekleştirilen bu denemeler Japonya merkezli büyük bir proje kapsamında gerçekleştirildi. Aralarında SBI Group gibi Japonya’nın ileri gelen kurumlarının da bulunduğu 37 farklı kuruluş Ripple’ın havale testine dahil oldu.
 
Büyük bir çoğunluğu Blockchain teknolojisine dayandırılan havale işlemlerine olan ilgileriyle bilinen bu kuruluşların büyük bir kısmını Japonya merkezli bankalar oluşturuyor. Faaliyetlerine Japonya’da devam eden ve uluslararası boyutta gerçekleşen ödemeler için alternatif yollar arayan bu bankalar Ripple ağının altyapısının “oldukça iyi tasarlanmış” olduğuna işaret ediyorlar.

JAPON BANKALARI İLGİLENİYOR
 
Güney Kore’nin ikinci en büyük bankası olarak bilinen Shinhan da bu bankalarla aynı görüşü paylaşıyor. Bir diğer Güney Kore bankası Woori Bank’ın çatısı altında çalışan yetkililer tarafından yerel haber kaynaklarına yapılan açıklamalar şu şekilde:
 
“Test sürecinin ardından elde edilen sonuçlar beklenen yönde ve güzel olduğu için Japonya sınırlarındaki birçok bankanın bu projeyle ilgilendiğini ifade edebiliriz. Hatta büyük bankalardan birkaçı uygulamaya geçmeye hazırlanıyor.”

RİPPLE İÇİN BAŞARILI BİR AY
 
Şirketin kripto parası XRP geçtiğimiz Ocak ayında tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmayı başararak Ethereum’un sahip olduğu piyasa değerini geride bırakmıştı. Ancak XRP zaman içerisinde büyük bir değer kaybı yaşadı. Bu değer kaybına rağmen geçtiğimiz ay Ripple şirketi için oldukça başarılı geçen bir ay olarak yorumlanabilir.
 
Şirket geçtiğimiz Şubat ayında uluslararası fon transfer platformu Western Union ile bir anlaşma sağlamıştı. Buna göre Western Union tarafından yapılacak uluslararası fon transfer işlemleri Ripple teknolojisiyle daha hızlı ve ucuz hale gelecek.

03.03.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p