Ripple’dan XRP açıklaması

Ripple, XRP`nin Ripple`dan bağımsız bir kripto para olduğunu tüm dünyaya duyurmak istiyor.

Bitcoin ve Ethereum için SEC’ten olumlu karar çıkmışken Ripple‘ı zorlu günler bekliyor. Yaklaşan karar günü öncesi ise Ripple, XRP’nin Ripple olmadığını tüm dünyaya anlatmak istiyor.
 
XRP Ripple değildir, Ripple da XRP değil. Bunu söyleyen de Ripple’ı temsil eden PR ajansı ve teknoloji firması The Hatch Agency.
 
Ripple’ın tweetinin ardından gelen maile göre XRP “bağımsız bir dijital para.”Yüzlerce makale, fotoğraf, gönderi, istatistik ve yüzlerce yayının içinde XRP tokeninin kurulumundan beri bu iki marka fonksiyonel açıdan farksız görüldü. Şimdiyse aralarında bariz bir ayrım var. XRP, Ripple değildir.
 
Artık Ripple yazılım satışlarıyla bilinmeyi tercih etse de yıllarca XRP Token adıyla beraber anıldı. (XRP’nin sitesi www.ripple.com/xrp adındaydı ve hala Ripple’ın web sitesinde birçok XRP övgüsü bulunuyor. Söz konusu yazıda şöyle bir satır geçiyor “Nasıl XRP alacağınız kim olduğunuza göre değişir. Eğer finansal bir kurumsanız direkt Ripple’a başvurmak en iyisi.”)
 
Ripple, kripto para yaratmak amacıyla kurulan teknoloji firmaları içinden en değerli üç firma içinde.
 
Bu sırada Ripple mantıklı bir şekilde XRP’ye yatırım yapan kişileri zengin etti. Chris Larsen, Jed McCaleb ve Brad Garlinghouse’un milyoner kabul edilmelerinin sebebi maaşları değil.
 
XRP RİPPLE DEĞİLSE NE?
 
Ripple’dakiler bile bu konuda sorun yaşıyor gibi: Ripple’ın pazarlama stratejileri şefi The Street’te yer aldı ve şöyle söyledi: “XRP kendi kendine işlem gören bir dijital para ve birçok insanda var. Bizde de çok fazla XRP var ama bizde çok fazla para, sandalye ve bilgisayar da var ancak firmanın adı Ripple ve biz yazılım satıyoruz.
 
Steve Jobs daha önce Newton gibi bir cihazı reddetmiş olsa da, şirket tarihleri böyle inkârlarla çok da dolu değil.
 
Business Insider’ın dikkat çektiği gibi, hem token hem de firma aynı kişilerce kuruldu ve firma tokenin yarısına sahip. Ama Ripple sürekli farklı olduklarına dikkat çekmek istiyor ama yatırımcılar XRP’yi Ripple’ın performansı için bir vekil olarak görebilirler.
 
Bu sırada Ripple hala 60 milyar XRP sahibi ve 55 milyarı hala vekaleten tutulsa bile bazıları bunun yüksek derece merkezleşmeye sebep olduğuna inanıyor.
 
Problem de burada işte, SEC de özellikle son Ethereum ve Bitcoin hakkındaki yazıda bu koinlerin menkul kıymet olmadığını söylerken XRP yada Ripple hakkında hiçbir şeyden söz etmedi.
 
SEC’in görmezden gelişi XRP’nin değerinin kısmen düşmesine ve Ripple’ın Howey Test’te başarısız olması durumunda sorumlu görülmesine sebep olacaktır.
 
Merkezleşme bir şey, ama bazıları XRP’nin işlevini sorgulamaya kadar gidiyor. Ve hatta Bir kısmı XRP tokenin yalnızca Ripple’a destek olmak ve değerini arttırmak için var olduğuna inanıyor.

11.07.2018

Haberler

Tim Draper Bitcoin için 250 bin dolar tahmininden vazgeçmiyor

Bitcoin meraklısı milyarder Tim Draper, Bitcoin için inancını korumaya deva

Kripto para borsası Poloniex, eski şaşaalı günlerine geri dönüyor

Kripto para borsası Poloniex, uzun süren durgunluktan sonra bir kez daha bü

Binance’den Avrupa ve Asya’da işe alım çılgınlığı

İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Bi

Çılgın yükselişlerin ortasında Bitfinex’e 50 milyon dolar gönderildi

Neredeyse tüm altcoin`ler bugün oldukça önemli kazanımlar görürken kripto p

2010 ile 2018’i karşılaştıran Zhao: %100,000 mümkün!

Binance`in kurucusu ve CEO`su Changpeng Zhao, 2010 yılı ile 2018`i karşılaş

Venezuela’nın kripto parası Petro hakkında çıkan son iddia ne?

Venezuela devlet başkanı Nicolas Maduro`ya göre ülkenin kripto parası Petro