Ripple’dan XRP açıklaması

Ripple, XRP`nin Ripple`dan bağımsız bir kripto para olduğunu tüm dünyaya duyurmak istiyor.

Bitcoin ve Ethereum için SEC’ten olumlu karar çıkmışken Ripple‘ı zorlu günler bekliyor. Yaklaşan karar günü öncesi ise Ripple, XRP’nin Ripple olmadığını tüm dünyaya anlatmak istiyor.
 
XRP Ripple değildir, Ripple da XRP değil. Bunu söyleyen de Ripple’ı temsil eden PR ajansı ve teknoloji firması The Hatch Agency.
 
Ripple’ın tweetinin ardından gelen maile göre XRP “bağımsız bir dijital para.”Yüzlerce makale, fotoğraf, gönderi, istatistik ve yüzlerce yayının içinde XRP tokeninin kurulumundan beri bu iki marka fonksiyonel açıdan farksız görüldü. Şimdiyse aralarında bariz bir ayrım var. XRP, Ripple değildir.
 
Artık Ripple yazılım satışlarıyla bilinmeyi tercih etse de yıllarca XRP Token adıyla beraber anıldı. (XRP’nin sitesi www.ripple.com/xrp adındaydı ve hala Ripple’ın web sitesinde birçok XRP övgüsü bulunuyor. Söz konusu yazıda şöyle bir satır geçiyor “Nasıl XRP alacağınız kim olduğunuza göre değişir. Eğer finansal bir kurumsanız direkt Ripple’a başvurmak en iyisi.”)
 
Ripple, kripto para yaratmak amacıyla kurulan teknoloji firmaları içinden en değerli üç firma içinde.
 
Bu sırada Ripple mantıklı bir şekilde XRP’ye yatırım yapan kişileri zengin etti. Chris Larsen, Jed McCaleb ve Brad Garlinghouse’un milyoner kabul edilmelerinin sebebi maaşları değil.
 
XRP RİPPLE DEĞİLSE NE?
 
Ripple’dakiler bile bu konuda sorun yaşıyor gibi: Ripple’ın pazarlama stratejileri şefi The Street’te yer aldı ve şöyle söyledi: “XRP kendi kendine işlem gören bir dijital para ve birçok insanda var. Bizde de çok fazla XRP var ama bizde çok fazla para, sandalye ve bilgisayar da var ancak firmanın adı Ripple ve biz yazılım satıyoruz.
 
Steve Jobs daha önce Newton gibi bir cihazı reddetmiş olsa da, şirket tarihleri böyle inkârlarla çok da dolu değil.
 
Business Insider’ın dikkat çektiği gibi, hem token hem de firma aynı kişilerce kuruldu ve firma tokenin yarısına sahip. Ama Ripple sürekli farklı olduklarına dikkat çekmek istiyor ama yatırımcılar XRP’yi Ripple’ın performansı için bir vekil olarak görebilirler.
 
Bu sırada Ripple hala 60 milyar XRP sahibi ve 55 milyarı hala vekaleten tutulsa bile bazıları bunun yüksek derece merkezleşmeye sebep olduğuna inanıyor.
 
Problem de burada işte, SEC de özellikle son Ethereum ve Bitcoin hakkındaki yazıda bu koinlerin menkul kıymet olmadığını söylerken XRP yada Ripple hakkında hiçbir şeyden söz etmedi.
 
SEC’in görmezden gelişi XRP’nin değerinin kısmen düşmesine ve Ripple’ın Howey Test’te başarısız olması durumunda sorumlu görülmesine sebep olacaktır.
 
Merkezleşme bir şey, ama bazıları XRP’nin işlevini sorgulamaya kadar gidiyor. Ve hatta Bir kısmı XRP tokenin yalnızca Ripple’a destek olmak ve değerini arttırmak için var olduğuna inanıyor.

11.07.2018

Haberler

`Bitcoin, siber korsanların takibini zorlaştırdı`

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölü

Piyasa hacmi 140 milyar doların altında! İşte Bitcoin`de son durum

Binance Research`ün kripto para birimleri korelasyonuna ilişkin yayınladığı

En yüksek hacimli 10 kripto para birimindeki değişiklikler...

Kripto para birimleri piyasalarındaki dalgalanmaların etkisiyle en yüksek h

Bitcoin hakkındaki o öngörüler gerçekleşmedi

Kripto para birimleri piyasalarının belirleyicisi Bitcoin, yeni yıla 3,800

Japon e-ticaret devi kripto para madenciliğinden çekiliyor

Japon internet devi GMO`nun ardından Japonya`nın en büyük e-ticaret siteler

Milyarder yatırımcı Novogratz kripto para yatırımlarını sürdürüyor

Bloomberg tarafından 2 Ocak Çarşamba günü yayımlanan bir habere göre ünlü y