Ripple’ın başı dertte: 3. kez dava açıldı

ABD yargısının açıkladığı üzere Ripple‘ın menkul kıymet olarak işlev görüp insanları zarara soktuğu sebebiyle şirkete 3. kez dolandırıcılık sebebiyle dava açıldı.

ABD’deki regülasyonlar kripto paraların geleceği için epey önemli bir yere sahip. Zira, Coinbase gibi prestijli ve kriptoyu kurumsal yatırımcılarla buluşturan borsalar ABD’de SEC’in menkul kıymet (security) olarak tanımladığı koinleri platformuna eklemeyi reddediyorlar.
 
Bu gelişme kripto paraların gelecekteki değer potansiyelini direk olarak etkilerken aynı zamanda menkul kıymet olarak tanımlanan kripto paralar, yatırımcılarına kar vadettiği öne sürülerek davaya tabi kalabiliyorlar.
 
Ripple henüz bir menkul kıymet olarak nitelendirilmemiş olsa da SEC Bitcoin ve Ethereum’un menkul kıymet olarak sınıflandırılmayacağını açıklamış; Ripple’ın geleceği hakkındaki belirsizlik ise devam etmişti.
 
RİPPLE’A ÜÇÜNCÜ KEZ DAVA AÇILDI
 
ABD yargısının açıkladığı üzere Ripple‘ın menkul kıymet olarak işlev görüp insanları zarara soktuğu sebebiyle şirkete 3. kez dolandırıcılık sebebiyle dava açıldı.
 
Son olarak 27 Haziran’da açılan dava bir XRP yatırımcısı Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u Ripple teknolojisi ve XRP hakkında sahte bir bağlantı göstererek kullanıcıları kandırdığı ve fiyat artışı ile sürekli kar elde ettiği sebebiyle mahkemeye verdi.

Diğer kripto koinlere göre merkezi yapısı ile dikkat çeken ve madencilik sistemi bulunmayan Ripple’ın ICO süreci Ripple Labs Inc. tarafından yürütülmüş ve kurucular bu satıştan TNW’nin raporuna göre 100 milyon dolara yakın gelir etmişti “hem de sadece 2017’nin son çeyreğinde”.
 
Ripple henüz bir menkul değer olarak nitelendirilmemiş olsa da raporlarda davacıların Ripple’ın token satışının ötesinde herhangi bir gelir elde edemediği vurgulanıyor.
 
ABD yüksek yargısı ise 1946 yılında oluşturduğu Howey testi ile bir varlığın menkul değer olup olmadığına böyle karar veriyor: 

"Eğer Howey testi sonucunda varlığın yatırımcılara kar elde etme vaadi bulunuyorsa, yatırımlar bir havuzda pek çok kişi tarafından toplanıyorsa (ICO gibi) ve gelirler de üçüncü partilerin hareketi ile belirleniyorsa, bu varlık menkul kıymet olarak nitelendiriliyor."

Eğer dava sonuçlanır ve XRP tokeninin ICO sürecinin yasa dışı olduğu ortaya çıkarsa ve üç dava da davacılar adına olumlu sonuçlanırsa bu kritik bir şekilde endüstrinin geleceğini etkileyebilir.
 
Ripple Labs’ın ve CEO’sunun başı da yasa dışı şekilde milyonlarca dolarlık menkul kıymet ticareti yaptığı ve yaptırdığı için derde girebilir. Son olarak San Diego’dan açılan dava ile Ripple yönetiminin Twitter hesaplarını kullanarak bilinçli bir şekilde kripto paraların fiyatını arttırmaya çalıştığı öne sürülüyor.
 
FİYAT MANİPÜLASYONU İDDİASI
 
Dava dilekçesinde aynı zamanda Ripple’ın halka açık bir şekilde paylaştığı ve 55 milyar XRP tokenini “kesinliği sağlamak ve market manipülasyonunu engellemek adına” kilitlemesine de değiliniliyor. Bu gelişme sonrasında Ripple fiyatının yüzde 1.000 artması ile Ripple fiyatının manipüle edildiği iddia ediliyor.
 
Ripple Labs ise davayı küçümsemiyor ve bu dava için eski SEC başkanı Mary Jo White ile birlikte çalışılıyor. Yine de eğer Ripple savunmayı kaybederse XRP tokenini satın alanlar tüm yatırımlarını şirketten geri alabileceği gibi şirket kurucuları bir anda suçlu durumuna girebilirler.
 
Ocak ayında 2.78 dolar ile zirve yapan Ripple yayın saati itibariyle 0.492 dolar seviyelerinde ve yaşadığı zirveye oranla yüzde 82 değer kaybetmiş durumda.

 

05.07.2018

Haberler

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

Bitcoin 11 bin doların üzerinde

Kripto para birimleri piyasalarında salı günü görülen kısa süreli artış eği

Piyasa hacmi o seviyenin altına indi!

Kripto para birimleri piyasalarında perşembe günü görülen hafif toparlanman

Mnuchin: Bitcoin ile 10 yıl sonra ilgilenmeyeceğim

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 10 yıl sonra kripto para birimleri piyasa

O ülkede dijital para yatırımlarında vergiler kaldırıldı

Gürcistan dijital para alım-satımı yapan birey ve şirketlerden artık katma

Facebook`un başı sahte Libra satıcıları ile dertte

Sosyal medya platformu Facebook, bir süredir kendi geliştirdiği dijital par