Rusya Telegram’ı yasaklayacak

Rus yetkililer internet hizmeti sağlayıcılarından kripto topluluğunun popüler mesajlaşma uygulaması Telegram’ı yasaklamalarını istedi. Telegram kendi Blockchain ağını geliştirmek için düzenlediği özel ICO’sunda 1.7 milyar dolar toplamıştı.

Telegram’ın yasaklanma haberi çeşitli yerel medyalarda yer aldı. Yasaklama kararını Moskova’nın Tangansky Bölgesi Mahkemesi verdi. Alınan karara göre Kremlin’in internet görüntüleme organizasyonu Roskomnadzor’un Telegram’a erişimleri ‘’yakın’’ zamanda engellemesi gerekiyor. Roskomnadzor yöneticisi Aleksander Glazov şu açıklamayı yaptı:
 
‘’Yasak her an devreye girebilir. Belki yarın, belki yarından da yakın.’’
 
Daha önceden Rus hükümeti mahkeme kararı ile Telegram’dan kullanıcı bilgilerini istemişti. Kısa süren mahkemenin ardından Telegram CEO’su Pavel Durov sosyal medyadan büyük konuştu ve özgürlüğün parayla satın alınamayacağını söyledi:
 
‘’Biz Telegram’da reklamlardan ne kadar kazandığımızı önemsemeyecek lükse sahibiz. Gizlilik hakkı satılık değildir, insan hakları korku ve aç gözlülüğe boyun eğmemelidir.’’
 
Durov Instagram’a yüklediği bir fotoğrafta uçsuz bucaksız çölde bir atın üstünde poz verip açıklamaya ‘’gerçekten özgür olabilmek için her şeyi tehlikeye atmaya hazır olmalısınız’’ yazdı. Durov Telegram avukatlarının karar açıklama duruşmasına gitmesini istemedi ve davanın tamamen saçmalık olduğunu ifade etti.
 
2018 Mart ayının sonlarında Telegram 200 milyon kullanıcısı olduğunu duyurmuştu. Rusya’da yaklaşık 10 milyon Telegram kullanıcısı olduğu tahmin ediliyor. Kalabalık kullanıcı kitlesine rağmen Telegram ICO’sundan bu yana birçok zorlukla karşılaştı. Örneğin Telegram’ın ICO düzenlediğini duyuran ve Telegram yapımcısının ismini kullanan dolandırıcılar mağdurlardan para topladı. Telegram ise henüz halka açık bir ICO düzenlemedi.
 
Rusya’da bazı haber kaynaklarından yasağı delmek adına seçenekler yayınlandı. Bazıları VPN kullanmanın iyi bir çözüm olduğunu belirtti. Ayrıca internet uygulamalarını sansürlemek kolay görünse de mobil uygulamalar için aynı şey geçerli değil. Benzer şekilde Ukrayna Durov’un sosyal ağı Vkontakte’yi yasakladı, ancak kullanıcılar mobil uygulama üzerinden ağa ulaşabiliyor.

14.04.2018

Haberler

`Fiyatı 25,000 dolara ulaşabilir`

Fundstrat Global Advisors`ın kurucu ortağı Thomas Lee, Bitcoin`in kullanıcı

`Libra`nın denetiminde global iş birliği önemli`

Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, Facebook`un kripto parası L

SEC`den Bitcoin açıklaması

ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) Başkanı Jay Clayton’ın kri

Burundi`de tüm sanal paralar yasaklandı!

Burundi`de tüm sanal ve kripto paraların yasaklandığı bildirildi.

G7 kripto işlemlerini izlemeyi planlıyor

Aralarında G7 ülkelerinin de bulunduğu 15 hükümetin kripto para işlemlerini

`Bitcoin`i kontrollerle destekliyoruz `

Japonya Merkez Bankası, piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto p